מגזין

דניאל זמיר: "אני משלם מחיר, אבל משלם אותו באהבה ענקית"

בראיון גלוי לב להידברות תוקף דניאל זמיר את דרכו של אביגדור ליברמן, מספר על גידול ילדיו, ומסביר איך קורה ששירים נכתבו לראשונה תוך כדי חלומות

| א' תמוז התשע"ט |
דניאל זמיר (צילום: שרבן לופו)
אא

בימים בהם טרפת הבחירות ממשיכה לתת את אותותיה בכל חלקה טובה - כאילו לא שבענו ממנה לארבע שנים לפחות, אי אפשר להתעלם מהגורם המרכזי שהמיט עלינו את הבלאגן הנוכחי – אביגדור ליברמן. בצירוף מקרים מדליק, או יותר נכון – בהשגחה פרטית משעשעת, שיר חדש של דניאל זמיר - הנקרא בשם שלא משאיר שום מקום לספק, "ליברמן" – התפרסם בדיוק בשיאה של הסערה הפוליטית, והוכיח בפעם המי-יודע-כמה שהמציאות עולה על כל דימיון. 

שמו של ליברמן עולה כמעט מאליו בתחילת שיחתנו המתקיימת בביתו של זמיר בלב שכונת קטמון הירושלמית, בו תמונות של הרבי מלובביץ' מופיעות מכמה כיווני אוויר, מבליטות את מאור פניו הנעים, וכמו מבקשות לומר – אל תדאגו, בסוף יהיה בסדר. "'ליברמן' זה שיר שכתבתי לפני שנתיים", יורה זמיר בחיתוך דיבורו המהיר. "הייתי באוטו ושמעתי ברדיו שליברמן נכנס לממשלה בראשות נתניהו, כאשר יומיים לפני כן הוא קרא לו שקרן, וקינח בעוד כמה מחמאות.

"זה הצחיק אותי כל כך, הציניות הקיצונית הזו שקיימת בפוליטיקה, ותוך כדי נסיעה הולחן השיר שלמעשה מדבר על תופעה, לא על אדם אחד, אף על פי שהוא בהחלט מייצג מובהק שלה. הדריסה של ערכים לטובת המשחק הפוליטי הוא נחות בעיני. חזות הכל שם היא קידום אישי והישרדות על הגלגל. בכל מקרה, התחלתי לעבוד על השיר כחלק מהעבודה על האלבום  החדש, עם המפיק אדם בן אמיתי. אדם לגמרי עף על השיר, אבל אמר שהמילה 'ליברמן' אולי תרחיק קהלים מסוימים. ממש ניסינו למצוא מילה אחרת שתתאים למנגינה, אבל לא מצאנו כלום. שום גרסה לא עבדה. זה היה הכי מתאים, אז השארנו את זה.

"בדיעבד אני שמח מאוד על הבחירה להשאיר את השם 'ליברמן', ואני יודע שאני הולך להגיד דברים חריפים מאוד עכשיו. היו בחירות, הימין והדתיים ניצחו, הכל היה אמור להסתדר, ופתאום ליברמן מפרק הכל וגורם לבחירות. זו פשוט חוצפה. ואם זה לא מספיק חמור - הוא עשה את זה דרך פגיעה בחרדים. דרך המקום הכי מגעיל ונמוך שיש - לעורר שנאה לתורה וללומדיה. ומעבר לכל, האיש הזה פשוט חסר כשרונות, מלבד גאונות פוליטית שהוא כנראה ניחן בה. הבן אדם עשרות שנים בפוליטיקה, כולל בתפקידים בכירים ביותר. הוא לא הביא שום חידוש, אף בשורה, לא עשה שום דבר משמעותי, ולמרות זאת נבחר שוב ושוב.

"במקרה הזה, של ההליכה לבחירות חוזרות, האיש התעלה אפילו על עצמו, ועשה את מה שנכתב בשיר אפילו 'טוב' יותר ממה שכתוב בו. הוא זיהה פחד מסוים שיש לאנשים, ותפס עליו טרמפ. הוא מדבר על מדינת הלכה, וזה רחוק כל כך מהמציאות. אין לזה שום היתכנות. אבל אם אפשר לגרום לשנאה ופילוג על ידי השקרים והפחדות אז למה לא? הוא פשוט חצוף.

"ובכלל, כשמדברים על תורת ישראל", אומר זמיר, "צריך לזכור שהדת היהודית היא הדת הכי סובלנית. תראה מה דתות אחרות עשו ועושות למי שלא הולך בדרך שלהן. לעומת זאת, אנחנו מקרבים, מחבקים, מכילים. לא כופים שום דבר. בני ברק ותל אביב חיות אחת ליד השנייה, והכל בסדר. מדברים פה הרבה בארץ על חברה שסועה, פילוגים, אבל לדעתי דווקא יש גיוון והכלה גדולים מאוד. גם ליברמן היה צריך להגיע להסכם, לחוק גיוס מוסכם, ולא לגרור את המדינה לחצי שנה נוספת של סכסוכים, האשמות, וכמובן בזבוז כספים משווע".

 

לא יוצאת לי מילה מהפה

אז קבלו את דניאל זמיר מודל 2019 - חד, יצרי, שופע. שינויים שעבר בשנים האחרונות מגישים גרסה משוחררת יותר של אמן הג'אז. שיחתנו, שבמקור תוכננה להתמקד באלבומו החדש, "אלי", תופסת כיוונים נוספים וזורמת לפי קצב הנושאים האקטואליים עליהם ניכר שבוערים בקרבו.

אפרופו פילוגים, מה דעתך על החוק שאוסר הפרדה מגדרית באירועים וכדומה?

"החוק שאוסר הפרדה מגדרית, למשל באירועי תרבות, הוא מטופש ברמות קשות ופשוט מוביל לפילוגים בעם ולשנאת חינם. אירועים בהפרדה נערכים עבור ציבור דתי שרוצה את זה, והחוק למעשה מונע מציבור גדול ליהנות מאירועים שנערכים למענם. מדברים לא מעט על הכפייה הדתית שיש לכאורה במדינה, אבל כמעט לא מדברים על הכפייה החילונית. ובכלל, באירועים בהפרדה אין שווה יותר ושווה פחות. כולם שווים, פשוט יושבים בנפרד. תכל'ס החוק הזה הוא חלק מקמפיין די מרושע ולא הוגן, שאין בינו לבין חירות הפרט ופלורליזם שום דבר. זו פשוט כפייה של ערכים מסוימים על אנשים שלא מאמינים בערכים האלה".

(צילום: שרבן לופו)

ידוע שאתה חבר קרוב של מתיסיהו. עדיין?

"אנחנו אכן חברים טובים מאוד. אחד הדברים המצחיקים שקרו לנו יחד לאחרונה היה בחתונה שלו, שנערכה לפני כחודש בארה"ב. בשלב כלשהו לקראת סוף החתונה כמה חברים שלנו החליטו לזרוק אותי לבריכת שחייה שהייתה בקרבת מקום. הם פשוט תפסו אותי ולא יכולתי להתנגד. הכל קרה כל כך מהר, ולא הספקתי אפילו להוציא את הטלפון הנייד לפני שהעיפו אותי למים. הטלפון הלך, וכמה שעות אחר כך הייתי צריך לחזור לישראל, עם עצירת ביניים בדרך. זה לא היה קל בלי הנייד, אבל ב"ה הצלחתי להגיע לארץ".

 

"צמאה לך נפשי" גם בנירנברג

השיחה נמשכת ונמשכת, סיפור רודף סיפור. זמיר, 33, גרוש ואב לשניים המתגורר בירושלים, מתגלה כמספר סיפורים מחונן, ונראה שהספיק הרבה ב-33 שנותיו. המעברים החדים אותם חווה, ומגוון העולמות בהם פעל, מספקים תמונה פנורמית, עשירה ומעניינת על עולמו ועל הכלל. ועם כל זאת, בגולת הכותרת של חייו נמצאת יצירתו המוזיקלית, שגם עליה הוא מדבר בתשוקה שכה מאפיינת אותו.

"האלבום החדש שלי, ה-13 במספר, או כמו שאני קורא לו 'אלבום בר מצווה', הוא האלבום הראשון הרשמי שאני שר את כולו ולא רק מופיע בהבלחות. נוכחתי לדעת שזה אופי עבודה שונה לגמרי, ולמרות זאת, אני מאמין ומקווה שאפשר לשמוע באלבום הזה את האור שלי, האור שאני מנסה להפיץ בעולם, פשוט בכלים שונים. המסר הוא אותו מסר, השכינה אותה שכינה, רק הכלים שבהם זה מתבטא הם שונים. המסר שלי הוא גאולה. האור שלי הוא אור שנותן לאנשים תחושה של גאולה. ומהי גאולה? גאולה היא התגלות של ה' בעולם".

אפרופו התגלות ה' בעולם, עד כמה הוא מעורב בחיים וביצירה שלך?

"הקב"ה מעורב מאוד בחיים וביצירה שלי. זה חזק עד כדי כך שאני יכול לומר בפה מלא שלא אני כתבתי את השירים שלי, אלא ה' כתב. המנגינות מגיעות מה', וגם המילים כמובן. זה רק עובר דרכי. יוצא ממני. אני רק הצינור. זה לא שאני חושב לעצמי 'בוא נכתוב שיר'. זה פשוט יוצא פתאום. מעבר לכך, באלבום הנוכחי יש שלושה שירים שממש נכתבו בחלום. פשוט חלמתי אותם, וכשהתעוררתי התאמצתי כדי לזכור אותם.

(צילום: שרבן לופו)

"ובכלל, בג'אז ובאלתור, שזה מה שאני עושה בעיקר, אני מרגיש את ה' כל הזמן. כשאני מנגן, במקום לחפש את עצמי, אני עושה בדיוק את ההפך. אני מנסה לבטל כמה שיותר כל נוכחות שלי. ביחסי הכוחות ביני לבין ה' - הוא עושה את כל הדברים היפים, ואני זה מה שמפריע. חשוב לי לומר שאני לא אומר את זה מתוך צניעות, אלא כי זה באמת ככה. את מה שאנשים אוהבים במוזיקה שלי – לא אני תכננתי. זה ה' הביא. מעבר לזה, אני עושה היום דברים שאף פעם לא חשבתי שאעשה, וה' הוביל לשם. כל מה שקורה בקריירה שלי זה מעשה ידי ה'. לצערי אני לפעמים מפריע, ולכן עדיף שיהיה כמה שפחות ממני".

אתה בעל תשובה וחסיד, עד כמה זה משפיע על היצירה שלך?

"יש לזה המון השפעה. כל הגישה המוזיקלית שלי, שאני מחפש כמה שפחות אותי וכמה שיותר את מה שה' רוצה, זו גישה שמגיעה מהחסידות. וגם בעצם היותך בעל תשובה יש כנראה ענווה כזו, שגם עוזרת לזה לקרות. ובכלל, כל ההישרדות בעולם הזה, הרצון להישאר כמה שיותר בן אדם, אני לא חושב שבאמת אפשר לעשות את זה בלי עוגן רוחני עצום כמו התורה.

"בנוסף, לזה שאני בעל תשובה יש יתרונות נוספים. לפני כמה חודשים הופעתי בנירנברג, גרמניה, בפסטיבל הג'אז המקומי. בקהל יושבים 500 ארים, או יותר נכון - 499 ארים ויהודי אחד – שליח חב"ד בעיר, ואני עומד על הבמה, דוס חרדי יהודי, עם הפראק - המעיל הארוך של שבת, זקן מדובלל, ציצית, כיפה גדולה עם שאותיות בעברית רקומות עליה, ושר איתם את 'צמאה לך נפשי', בלחן של הרבי מלובביץ'.

"ה' מוביל כל אחד בדרך אחרת. בצעירותי, במקום ללכת למנחה וערבית, ובכלל במקום לקיים מצוות – פשוט כי לא ידעתי על עצם קיומן, שמעתי מוזיקה איכותית ועמוקה, הוצאתי סולואים, כתבתי סולמות, התאמנתי על צליל, טכניקה ואלתור, חשבתי מוזיקה, קראתי מוזיקה, ראיתי סרטים על מוזיקאים, וכו' וכו' - ובזכות כל ההשקעה הזו, הארים הללו שרו את 'צמאה לך נפשי'. ואם יש תיקון גדול ומרגש מזה, אני אשמח לדעת עליו".

לקראת סוף שיחתנו, ואגב הדרך שבה ה' מוביל כל אדם, ניאות זמיר לספר על רצונו הגדול בקיום חיי משפחה, אחרי גירושיו. "ראיתי הכל", הוא אומר, "הייתי איפה שאתה רוצה, הכרתי מלא סגנונות, והמסקנה הנחרצת שלי אחרי כל החיפוש היא שאין שום דבר גדול יותר מלקיים משפחה עם ילדים. הבן אדם הוא כמו עץ, והילדים הם הפירות האמיתיים שלו. יותר מכל דבר אחר שיעשה בחייו. אני ממש מחכה למצוא את אשתי הבאה. זה חשוב לי מאוד, ואני רוצה בזה מאוד ".

כיצד אתה מתפקד כאבא יחידני?

"לגבי הילדים, זו אכן נקודה מעניינת. נלחמתי כדי לקבל משמורת משותפת, כדי לגדל את הילדים בצורה שווה. זה היה נראה לי הזוי שאנשים מוותרים על הזכות המדהימה הזו של לגדל ולחנך את הילדים שלהם במקרה של גירושין. זו זכות שהיא גם חובה. הילדים שלי זקוקים לי. ולכל אבא. נלחמתי על זה, ב"ה קיבלתי את זה, והם אצלי כמחצית מהשבוע.

"למעשה", מסכם זמיר, "ויתרתי למען הילדים על זמן יקר מאוד שלי, ועל דברים נוספים, ואני שמח בוויתור הזה. גם כשאני לא איתם פיזית, אני משקיע המון עבורם. מסרתי את חיי עבור ילדי, בשביל שיהיה להם חינוך טוב וחיים טובים. לא רציתי שהם יסתפקו בדמות אב, אלא שממש יהיה להם אבא נוכח, משפיע, חזק, אף על פי שהקשר בין ההורים שלהם לא עלה יפה. אני משלם על כך מחיר, אבל משלם אותו באהבה ענקית".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (37 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים