היכרויות בחינם - סיפורי הצלחה

תביעת הענק של "שליש גן עדן" נגד הידברות – קרסה ונמחקה

שכר טרחה גבוה, חיוב משמעותי בהוצאות שכר טרחה של הנתבעים, מעבר בין 5 משרדי עורכי דין, והאשמות כבדות ללא כיסוי: כך התרסקה תביעת "שליש גן עדן", אתר היכרויות מסחרי, בסך של 5 מיליון שקלים, נגד ארגון הידברות, המפעיל את "שבע ברכות" – אתר הכרויות חינמי לדתיים

| כ"ח סיון התשע"ט |
ניצחון מזהיר - תביעת ענק נמחקה אחרי שנתיים בלבד
אא

מזה 7 שנים מפעיל ארגון הידברות את אתר "שבע ברכות", הנועד להיכרויות בין דתיים, מסורתיים, בעלי תשובה ועוד. במהלך השנים נישאו דרך האתר יותר מ-2,000 זוגות, וכיום רשומים בו 40,000 מנויים ומנויות.

בזמן שענף ההיכרויות בארץ ובעולם מגלגל מיליארדים, החליטו בהידברות להעניק את השירות בחינם לחלוטין, כמיזם חברתי, על מנת לעזור באמת ובתמים לציבור שמתקשה במציאת זוגיות. עד היום הושקעו באתר מאות אלפי שקלים, על מנת לשכלל ולהפוך אותו למה שהוא היום – הפלטפורמה המובילה, המאובטחת והעדכנית ביותר להיכרויות במגזר הדתי.

אבל לדבר אחר לא ציפו בהידברות – לתביעת מיליונים מצד מתחרה בשוק אתרי ההכרויות לדתיים – "שליש גן עדן".

 

החלטות תמוהות

הכל החל כשהידברות החליטה לשדרג את "שבע ברכות" למערכת ועיצוב חדשניים יותר, בשנת 2015. לשם כך גויס מתכנת שבנה את האתר בפלטפורמה (מערכת ניהול) שהקים ויסד מתכנת אחר בשם עידו פורטל. אותה פלטפורמה הוקמה על ידי עידו פורטל, ושימשה אותו לבניית עשרות אתרי אינטרנט בשנים שלפני כן. פורטל בנה זמן קצר לפני כן אתר הכרויות אחר עבור התובעת, "שליש גן עדן" – אתר בשם "דובדבן", שהיה מיועד למגזר החילוני – וב"שליש גן עדן" טענו שחלקים מסוימים מקוד התכנות של "דובדבן" עברו אל "שבע ברכות".

למרבה התמיהה, בחרו בשליש גן עד לתבוע את הלקוח – ארגון הידברות – ולא את המתכנת שלטענתם ביצע את ההעתקה, כביכול (רק מאוחר יותר הוא התווסף לתביעה, לאחר שהשופט תמה על כך באופן ברור, ואמר במפורש שליבת הסכסוך היא בין "שליש גן עדן" לבין המתכנת, ולא בינה לבין ארגון הידברות - שהוא בסך הכל לקוח שהזמין מוצר).

סכום התביעה ביטא היטב את היותה של התביעה תביעת הפחדה: 5 מיליון שקלים. את הידברות יצג בתביעה עו"ד יגאל דנינו.עורך הדין יגאל דנינו. הוביל את הידברות לניצחון, בסיעתא דשמיא

תוך זמן קצר התברר מה עומד באמת מאחורי התביעה, ולמה המתכנת לא נתבע בתחילה: הבעלים של "שליש גן עדן", אסף נבון, היה מעוניין שאתר שבע ברכות ירד מהרשת לחלוטין. לאחר הגשת התביעה, הוא הביע חוסר אכפתיות מופגן כלפי הנזק שייגרם למשתמשי האתר, ואף סיפר בשיחות מוקלטות שהוא פרץ לקוד אתר שבע ברכות (תלונה במשטרה הוגשה לאחר מכן כלפיו).

השופט רמי אמיר דחה אחת לאחת את כל טענותיו של נבון: את טענתם של התובעים כי עסקה למכירת "שליש גן עדן" התפוצצה בגלל ההעתקה-לכאורה של חלק קטן מהקוד, דחה משום שלא הוכחה; את הטענה כי אתר "שבע ברכות" הסב הפסדים כבדים ל"שליש גן עדן" דחה כיוון שהעדיף את טענת הידברות שגולשים רבים העדיפו שירות בחינם מאשר שירות בתשלום, ועוד.

השופט ביקר בחריפות את הטקטיקה של נבון, שלא לגלות להידברות את הקוד שלטענתו הועתק, וחייב אותו בהוצאות בגין כך.

במהלך המשפט הוגשה כנגד נבון תביעה שכנגד, על ידי המתכנת עידו פורטל. פורטל טען כי נבון טוען לזכויות יוצרים במערכת שאינה שלו כלל, ושפותחה שנים רבות קודם לכן, באופן עצמאי לחלוטין וללא קשר לתקופה הקצרה יחסית שבה עבד עבורו. בנוסף טען פורטל כי נבון מטריד את לקוחותיו, ומפיץ טענות כאילו מדובר במערכת גזולה – דבר הפוגע במטה לחמו של פורטל.

במהלך המשפט החליף נבון לא פחות מ-5 משרדי עורכי דין, שחלקם נאלצו לתקן את כתב התביעה, מה שגרר הוצאות מוגדלות. כאשר במשרד עורכי הדין החמישי שייצג את התובעות ביקשו לתקן את כתב התביעה בשנית (כלומר, להגיש כתב תביעה בפעם השלישית) – השופט רמי אמיר הודיע כי הוא דוחה את הבקשה, ומאידך המליץ לנבון למחוק את התביעה.

צרות בגן עדן - חשיפת ידיעות אחרונות אודות התביעה שנמחקה

נבון קיבל בלית ברירה את הצעת השופט, ויצא בסערה מאולם בית המשפט. הוא חויב לשלם לנתבעים 30,000 ₪ הוצאות משפט, וזאת מעבר ל-19,000 ₪ ששילם לנתבעים עד כה כהוצאות משפט בדיונים הקודמים.

 

"סחטנות מסחרית-בריונית בתחפושת לא מוצלחת"

"לעיתים נדירות בית המשפט טורק את הדלת על תביעה, עוד לפני שנשמע עד אחד", אומר עו"ד יגאל דנינו, שיצג את הידברות בתביעה שנמחקה. "נדרש צירוף נסיבות יוצא-דופן כמו זה שהיה כאן: סחטנות מסחרית-בריונית בתחפושת לא מוצלחת של תביעה משפטית לגיטימית, תובע שמתקשה להסתיר את המטרה האמיתית הנסתרת שלו - סילוק תחרות, שמחליף חמישה עורכי-דין בזה-אחר-זה, ואינו נרתע מלהודות שפרץ לאתר המתחרה. אבל בכל אלה לא די, דרוש גם שופט מנוסה וחד-עין שיראה את אלה בשלב מוקדם, ויהיה אמיץ דיו כדי למנוע עינוי דין ובזבוז משאבים, כאשר התוצאה הסופית ידועה מראש. 

"בית המשפט שלח לתובע מסר צלול וחד: אם יש לך מתחרה - תילחם איתו על שירות ומחיר. אל תבוא לבית המשפט בציפייה שזה יעשה לך חיים קלים ויסגור את המתחרה".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.6 (164 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים