האנציקלופדיה של הרב אברהם אוחיון

מה הוא הרכב האוויר שאותו אנו נושמים?

החמצן הנכנס לגופנו, אותו אנו שואפים, מנוצל להפקת אנרגיה; הוא עובר בריאות ומשם אל הדם. שם הוא מתחבר עם חומרי המזון, ובעקבות תהליכים כימיים משתחררת אנרגיה הדרושה לפעילותו של הגוף

| ט' אייר התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

האוויר שאותו אנו נושמים מורכב מ-78% גז חנקן ו-21% גז חמצן, והשאר פחמן דו חמצני וגזים נוספים. זהו ההרכב המצוי בכל כדור הארץ. ריכוז גבוה יותר של חמצן, או נמוך מזה, מהווה סכנה לחיים על פני כדור הארץ.

זהו גם ההרכב של האוויר שאותו אנו שואפים אל הריאות. אולם באוויר אותו אנו נושפים החוצה יש פחות חמצן מן האוויר אותו שאפנו, רק 16%, כאשר במקביל עולה ריכוז הפחמן הדו-חמצני. זו הסיבה שבמקומות סגורים, שבהם אין תנועה של אוויר, יש סכנה לבני האדם השוהים שם, שכן ככל שנושמים שוב ושוב את אותו אוויר, עולה ריכוז הפחמן הדו חמצני, ויורד ריכוז החמצן באוויר החדר.

החמצן הנכנס לגופנו, אותו אנו שואפים, מנוצל להפקת אנרגיה; הוא עובר בריאות ומשם אל הדם. שם הוא מתחבר עם חומרי המזון, ובעקבות תהליכים כימיים משתחררת אנרגיה הדרושה לפעילותו של הגוף. ואכן בני אדם אינם יכולים לחיות יותר מכמה דקות ללא חמצן. אולם גם ללא חנקן לא ייתכנו חיים. גז זה ממלא תפקיד חשוב בחייהם של הצמחים ובעלי החיים. ובעיקר ביצירת החלבון העובר בשרשרת ארוכה עד לבעלי החיים.

מתוך האנציקלופדיה לילדים, "מה? מי? כמה? למה?", מאת הרב אברהם אוחיון. לרכישה בהידברות שופס הקליקו כאן


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 0 (0 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים