חדשות יהדות

כפייה חילונית: ועדת הבחירות חייבה את עיריית בני ברק לפרסם מודעות עם תמונות נשים

יש שיכנו זאת כפייה חילונית ויש שיכנו זאת אטימות. כך או כך, החלטת ועדת הבחירות לחייב פרסום תעמולה עם תמונות נשים, מכילה נרטיב של אי התחשבות ופגיעה ברגשותיו של מגזר שלם

| ט"ו אדר ב' התשע"ט |
בני ברק, 2015 (צילום: פלאש 90)
אא

"עיריית בני ברק אינה יכולה למנוע פרסום מודעות בחירות ועליהן תמונות נשים, אך מן הראוי שהמפלגות יגלו רגישות בבואן לקבוע את מיקום מודעותיהן", כתב שלשום (רביעי) יו"ר ועדת הבחירות והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון, חנן מלצר, תוך שהוא קובע כי עיריית בני ברק אינה יכולה למנוע תעמולת בחירות המכילה תמונות נשים. עוד קבע השופט כי העירייה תחויב לשלם 15 אלף שקל בגין הוצאות.

מקריאת ההחלטה של מלצר ניתן להסיק בקלות כי גם הוא מבין היטב כי ההחלטה, איך לומר, לא עולה בקנה אחד עם ערכי הליברליות הנאורה. חרף העובדה שהשופט מלצר נמנע מלהטיל צו מניעה כללי נגד מדיניותה של העירייה בנוגע לפרסום פוליטי, והחריג את החלטתו רק לתקופת בחירות הנוכחית – המשנה לנשיאת העליון בחר להתעלם מרגשותיו של מגזר שלם שסבור אחרת.

את ההוכחה להבנה כי החלטה זו פוגעת ברגשות הציבור, ניתן לראות מדברי השופט: "בכל הנוגע לפרסומי תעמולה, טוב יעשו כל הצדדים אם ינהגו כבוד זה בזה וזאת לא רק מצד תכני התעמולה והפרסומים המבוקשים, אלא אף בבחירת המיקום בו יוצבו השלטים... הבחירה בהצבת פרסומי תעמולה דווקא באזורים בהם עלולה לעורר תסיסה ציבורית יש בה יתרונות וחסרונות לכל המעורבים, ובהקשר זה יש ליתן את הדעת גם לכך שהיא עלולה להביא לעיתים גם להפרעה לסדר הציבורי, להקשות על קיומו של הליך בחירות הוגן, ולגרום לפגיעה ברגשותיהם של תושבי האזור בו הוצב הפרסום".

העתירה באה בעקבות הסרתן של תמונות נשים משלטי חוצות תעמולתיות שנתלו בתחום השיפוט של עיריית בני ברק, על יד קניון איילון ובעוד צמתים מרכזיים בתחומה. בעקבות כך, הוגש עתירה קנטרנית לוועדת הבחירות המרכזית על ידי שדולת הנשים, פרופ' קרין נהון ומפלגת מרצ אשר דרשו מהוועדה להוציא צו מניעה שיחייב את עיריית בני ברק למנוע הגבלת תוכן תעמולתי, לצד אספקת אבטחה מפני השחתה של מודעות אלה.

בעקבות כך קבע מלצר כי בשם עיקרון "חופש הביטוי הפוליטי - איסור האפליה הקבוע בחוק הבחירות (דרכי תעמולה) מחייב פרשנות רחבה, כך שכל סירוב מצד רשות מקומית לפרסם שלטי תעמולה מחמת תוכנם והמסר הפוליטי המובע בהם - יכול להיחשב כאפליה אסורה". הוא גם קבע כי חוקי הבחירות האוסרים "אפלייה" – גוברים על חוקי העזר העירוניים שקבעה הרשות.

השופט מלצר, שניסה להתלות באילן גדול מהמקורות היהודיים ולפיו "חג הפורים מדגיש את תפקידן וחשיבותן של הנשים ואת הצורך בכיבודן ובשמירת מעמדן", מתעלם מהעובדה כי במקורות היהודיים גם נאמר כי "כל כבודה בת מלך פנימה ממשבצות זהב לבושה".  

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 3.5 (90 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

הגדה לפסח עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה לפסח "ברוך יאמרו" - הרב ברוך רוזנבלום

הגדה עומדת

ערכת יודאיקה "בני מלכים" לפסח

הגדה של פסח - חבורת תריג

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 1 - חיים ולדר

לכל המוצרים