עובדות שלא ידעתם

הידעתם שהצבע האדום שנוצר בעיניים בתמונות הוא... דם?

מאין מגיעה האבנית? איזו אבן יקרה יותר מיהלום? וכיצד נושם הלוויתן? 7 עובדות קצרות ומפתיעות ש(כנראה) לא ידעתם

| כ"א כסלו התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

1. הידעתם שהאבנית שבקומקום היא למעשה סידן? האבנית היא חומר שנקרא סידן פחמתי, אשר מגיעים למי התהום, המשמשים אותנו לשתייה, מסלעי גיר שהגשם סוחף ומביא אל מי התהום. כאשר המים מתחממים, יוני הסידן שבמים מומסים, ונותרים על גוף החימום כמשקע.

2. הידעתם שאבן הברקת יקרה יותר מיהלום? הברקת היא אבן ירוקה, אשר מוכרת גם בשמה הלועזי, אמרלד. היא נוצרת מן המינרל בריל, ונצבעת בירוק על ידי חומר בשם כרום וונדיום.

3. הידעתם שבשמורת החולה היה פעם אגם? אגם החולה היה חלק ממערכת נהר הירדן, אך הוא הביא עמו סכנות רבות של מחלות חמורות, ובראשן – המלריה. לכן הוחלט לייבש את האגם, והצטרפה לכך סיבה נוספת – הניסיון לייבש את הביצות בסביבה וליצור אדמות חדשות שמתאימות לחקלאות.

4. הידעתם שהצבע האדום שנוצר בעיניים בתמונות הוא... דם? האישון המורחב של העין לא מספיק להצטמצם כאשר מופעל ה"פלאש" של המצלמה. אור הפלאש חודר לעין ומגיע לכלי הדם שבה. חלק מן האור מוחזר מן הרשתית, והצבע האדום של הדם נקלט במצלמה.

5. הידעתם שהלוויתן אינו יכול לנשום במים? הלוויתן אינו נחשב לדג, אלא ליונק. ככזה, הוא אינו יכול לנשום בתוך המים. פתח בראשו של הלוויתן משמש לו לנשימה, והוא עולה אחת לזמן מה מעל פני המים, כדי לנשום.

(צילום: shutterstock)

6. הידעתם ששחור ולבן אינם באמת צבעים? שחור הוא העדר כל צבע, חושך מוחלט. לבן הוא תערובת של כל הצבעים כולם. לכן, כאשר קרן אור מהשמש פוגעת בטיפת מים בגשם, למשל, היא נשברת ומתחלקת לכל צבעי הקשת.

7. הידעתם שהגשר הארוך ביותר מעל המים נמצא בסין? מדובר בגשר צ'ינגדאו, שאורכו 42 קילומטרים. הוא נבנה בתוך 4 שנים בלבד, על ידי יותר מ-10,000 פועלים.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (78 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים