דיכאון וחרדות

פחד ממעליות? יש מה לעשות עם זה

ענת עברה חוויה קשה בילדותה, ומאז פחדה ממעליות לאורך שנים רבות, דבר שהציק והפריע לה מאד מבחינה אישית, חברתית ועוד. היא גלתה שיש מה לעשות עם זה

| ה' כסלו התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

ענת, בת 24, עובדת בחברת ביטוח גדולה. כשהיתה בת 12 עלתה ענת לבדה במעלית הבניין שבה גרה, כאשר אירעה הפסקת חשמל והמעלית נעצרה. ענת היתה מבועתת. היא הרגישה שהחושך סוגר עליה ושאינה יכולה לנשום. אחרי גישושים שנראו לה אינסופיים היא הצליחה למצוא את כפתור האזעקה. היא לחצה עליו שוב ושוב וזעקה לעזרה, אך זכתה לתגובה רק אחרי דקות ארוכות של בעתה לבד בחושך. גם כששמו לב אליה, לא יכלו לחלצה, והיא נותרה במעלית עד שהחשמל חזר, כעבור כשעה, כשהשכנים, והוריה שהוזעקו למקום, מדברים איתה מעבר לדלת ומנסים להרגיעה בעודה מתייפחת וחוזרת בבהלה על כך שהיא עומדת למות. חוויה איומה זו נחרטה היטב במוחה של ענת, ומאז – מעליות הפכו אצלה למחוץ לתחום.

 

הפחד ממעליות פגע בביטחון העצמי

בשנים הבאות נושא המעליות הפריע לה מדי פעם, אך לרוב הצליחה להימנע מחוסר נעימות גדולה. קל יחסית לשכנע אנשים לעלות במדרגות הנעות בקניון במקום במעלית, והיא השתדלה להגיע לבתי חברות לבד, כדי שלא יראו שהיא נמנעת מהמעלית. כשלא הייתה לה ברירה היא אמרה באופן שנשמע קליל שהיא לא מתה על מעליות ומעדיפה לעלות ברגל. המבטים והשאלות שהגיעו לפעמים הפריעו לה מאוד ופגעו בביטחון העצמי שלה, אך היא שמרה על חזות מבודחת כלפי חוץ, כדי שיחשבו שמדובר בגחמה, ולא יבינו עד כמה הוא מבועתת.

משסיימה את לימודיה, החלה לעבוד בחברת ביטוח, שמשרדיה מוקמו, למגינת ליבה, בקומה העשירית של מגדל משרדים במרכז תל אביב. מאותו יום ענת נאלצה לעלות יום יום עשר קומות ברגל, כיוון שכניסה למעלית לא הייתה אופציה עבורה. לעמיתים במשרד אמרה שזו דרכה לשמור על כושר. היא הפסיקה לצאת להפסקות הצהריים שלה, כדי שלא תצטרך להמציא שוב תירוצים ולעלות ברגל. ענת הרגישה רע, גם מעצם הפגיעה בחייה, וגם כי ידעה שמה שהיא עושה אינו סביר, והדימוי העצמי שלה הושפע מכך שאינה מצליחה להתמודד עם הקושי. היא הבינה שהמקרה שקרה לה נדיר בתקופתנו. מעליות אינן נתקעות לעיתים תכופות, וגם אם כן, לא לפרק זמן ממושך כפי שהיה בילדותה. בכל בוקר, כשהגיעה לעבודה וראתה אנשים אחרים עולים במעליות בלי לחשוב על כך, היא הרגישה חריגה. היא היתה רוצה להצטרף לארוחות צהריים עם חברותיה לעבודה, והרגישה מסכנה בכל פעם שאכלה לבדה במשרד. אומללותה התגברה כשחשבה שהם בטח חושבים שהיא מוזרה ולא ירצו להתחבר איתה, דבר שהיה חשוב מאוד עבורה.

 

פנייה לטיפול קוגניטיבי – על מנת להתמודד עם הפחדים

ענת שקלה מספר פעמים פשוט לספר להם, אך נרתעה מכך. מבחינתה פחד ברמה כזו אינו מציאותי, וקיומו פגע בדימוי העצמי שלה. אפשר להבין אם משהי במשרד פוחדת מג'וקים. אבל הימנעות ממעלית? גם אם אנשים יתנהגו כאילו זה בסדר, בסתר ליבם בטח יחשבו שהיא ילדותית ולא יעריכו אותה. היא שקלה ללכת לכיוון השני ולהתמודד עם הפחד, אבל עצם המחשבה על כך העלה בה גל של אימה והיא הרגישה שהיא על סף התקף חרדה. היא הרגישה שוב את המחנק שהרגישה במעלית בילדותה, ידעה שהדבר יהיה גרוע יותר אם תכנס למעלית בפועל ותבין שזה בלתי אפשרי עבורה.

ענת החליטה בסופו של דבר לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי על מנת להתמודד עם הפחד ממעליות. הטיפול היה ממוקד, והוכתר בהצלחה ענת הצליחה להכחיד את הפחד, והיום נהנית מחופשיות ואיכות חיים.

אל תתנו לחרדות לנהל אתכם.

אורלי סמירה היא מטפלת רגשית, פסיכותרפיסטית ומטפלת ב-CBT במחלקת "נפשי בשאלתי" בהידברות. לפניות למחלקה לקבלת ייעוץ התקשרו 073-3333331 או במייל   anat@htv.co.il

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (72 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

48 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים