קבוצות סודיות בפייסבוק מדרדרות נשים יהודיות לקשרים עם ערבים

קרדיט – 'הקול היהודי'

קשרים ואף נישואים עם ערבים, דרדור לפשע, לסמים ולתלות נפשית, רגשית ופיזית: תחקיר מזעזע על קבוצות ייעודיות בפייסבוק, המעודדות קשרים של ערבים עם יהודיות

האם קבוצות בפייסבוק עלולות להוות פלטפורמה לניצול של נשים יהודיות ולהוביל להתבוללות? תחקיר "הקול היהודי" חשף לאחרונה שאכן, כך הדבר.

מדובר בתופעה רחבת ממדים, שבה נשים ובנות יהודיות פעילות בקבוצות פייסבוק יחד עם ערבים – שחלקם עבריינים. חלק מן הקבוצות ממוסדות ומיועדות מלכתחילה ליצור היכרות בין יהודיות לערבים.

עורך התחקיר נכנס לקבוצת "מעורבבים", אשר היתה מוגדרת כ"סודית" – כלומר, הגולשים בפייסבוק אינם יכולים לראות אותה, אלא אם כן אחד מחברי הקבוצה מזמין אותם להצטרף אליה – בעודו מתחזה לנערה יהודיה קטינה. מדובר בקבוצה שמטרתה המוצהרת היא יצירת קשרי נישואין בין יהודיות לבין ערבים. אלא שהמצב בתוך הקבוצה חמור באופן קיצוני. מיד עם הכניסה לקבוצה, קבל התחקירן עשרות הודעות פרטיות מערבים בקבוצה – בקשות היכרות, הזמנות לבילויים שונים ואפילו דרישות פליליות וחמורות לתמונות וכדומה. התחקירן נחשף לערבים המנסים לשכנע את הנערה להסתיר את ההתכתבויות מהוריה, וכן לסחוט ממנה תמונות מפלילות או שיחות וידאו. בתוך זמן קצר, התקבלו גם הזמנות לעשרות קבוצות דומות בפייסבוק.

על פי התחקיר, בקבוצות נמצאים בעיקר גברים ערביים ונשים יהודיות, מגילאי העשרה ועד סביבות גיל 30. ישנו גם מיעוט של נשים ערביות ושל גברים יהודיים צעירים. מנהלי הקבוצות הם לרוב ערבים אשר מוכרים בתחום, ונשים יהודיות שהתאסלמו או שנמצאות בקשר ארוך עם ערבים. בקבוצה נמצאים לא מעט ערבים אשר מפרסמים תכנים אלימים, כמו תמונות של כלי נשק ועוד. חלק מחברות הקבוצה היו בקשר עם ערבים שנמצאים היום במאסר, מסיבות מגוונות.

עבור הנשים, הקבוצה מהווה קהילה חברתית שבה לגיטימי, כביכול, להימצא בקשרים עם ערבים. אך בעוד הקבוצה מנסה להציג חזות של מסרים של "אהבה", הפעילות בה מראה ההפך: תמונות וסרטונים שעולים בקבוצה מציגים סמים ואלכוהול, קעקועים, כלי נשק, תיעוד של נהיגה פרועה וגם תמונות של רכבי פאר או כסף מזומן. חלק מן הערבים מעלים תמונות מביקורים בבתי הכלא, בהם הם נפגשים עם ערבים שנמצאים בקשר עם בנות הקבוצה.

על פי התחקיר, הקבוצה מדרדרת את הנשים לתלות באלכוהול, בסמים או בכסף אותם מספקים להם הערבים. לאורך זמן, הערבים מתחילים לדרוש דרישות פליליות, או ללחוץ על הנשים להביא אל הקבוצה נשים חדשות. בפרסומי הקבוצה ניתן לראות עדויות להתנהגות אלימה ואכזרית ולשליטה של הערבים בבחורות היהודיות, באופן קבוע ומזעזע.

ערבים רבים בקבוצה עושים שימוש בשמות יהודיים, ולעיתים קרובות קשה מאד לזהות שאכן מדובר בערבים. הערבים שנמצאים בקבוצה מגיעים מיישובי יו"ש, ולעיתים גם מחוץ לארץ – כמו למשל ממצרים. על פי התחקיר, חלק מן המשתתפים בקבוצה הם חיילים – לרוב חיילים בדואים וחיילות יהודיות, או נוצריות שהגיעו לארץ במסגרת חוק השבות.

יש לציין כי לאחרונה התפרסמו ידיעות על כך שחמאס מנסה לשתול תוכנות ריגול בטלפונים סלולאריים של חיילים, באמצעות התכתבות ברשתות חברתיות.

צעירה שהיתה בעבר חברה בקבוצה, ואף ניהלה קשר עם ערבי, ספרה כי כאשר ניסתה לעזוב את עולם הפשע אליו נכנסה באמצעות הקבוצה, נתקלה באלימות קשה. היא מספרת כי הערבים מפתים את הנערות באמצעות תכשיטים, רכבי יוקרה ושאר מתנות "חינם". הצעירה מספרת כי בחברה הערבית, קשר עם יהודיה נחשב ל"רגיל", וכי התופעה אינה שייכת רק לצעירים או לעבריינים – אלא גם לאנשים מבוגרים, עשירים וכן הלאה. גם מהצד היהודי, לדברי הצעירה, התופעה אינה פוסחת על אף מגזר. בחורות ונשים מהמגזר החילוני, הדתי, החרדי – כולן מועדות ליפול ברשת. לדבריה, מדובר בתופעה מזעזעת ועצומה. היא אף מותחת ביקורת על המשטרה, שלא עושה די כדי להגן על אותן נשים שנופלות בפח.

שבויות – המחלקה למניעת התבוללות, לפניות ודיווחים: טל' 073-2221333 או 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות