ניצל מהתבוללות – חלק א'

הסכנה שבהתבוללות – לעם היהודי ולכל יהודי…

יואב שואל:

"שלום רב, לפני כמה שנים הייתי בקשר עם בחורה לא יהודיה, ומקץ זמן נפרדתי ממנה בגלל כך. זכיתי מאז לשמור מסורת, אני מניח תפילין כל יום, לומד את פרשת השבוע ומשתדל לשמור שבת.

כיום אני מכה על חטאות נעוריי, לעתים מחשבות מציקות לי, זכרונות וכדו'. לכן הייתי רוצה להבין טוב יותר את סיבת האיסור, ההשלכות שיש בקשר בין גויים ויהודים, למה הדבר כל כך נורא בעיני היהדות? הרי הבנתי שתמיד קיימת אפשרות להתגייר ואף לגייר את הילדים. תודה מראש".

 

שלום וברכה יואב היקר,

 

עמדת בנסיון גדול, אך לא איבדת את חיבורך לעם הנצח. כל הכבוד! בעזרת השם עוד תזכה להקים משפחה כשרה בישראל עם אשה יהודיה, עמה תביא ילדים יהודים לעולם.

לצערנו לכל אורך הדורות היו יהודים מתבוללים אשר נכרתו מעם ישראל, ולא נותר מהם זכר. התבוללות היא תופעה מחרידה עד מאוד, במיוחד בדורנו.

ארה"ב כידוע מונה את מספר היהודים הגדול ביותר בחו"ל. המכון לתכנון מדיניות של העם היהודי, מצא כי בארה"ב הקהילה היהודית מנתה בשנת 1970 כ-5.4 מיליון נפש וכיום מספרה עומד על 5.275 מיליון. התברר כי 75% מהיהודים לומדים בבתי ספר של גויים, ולמעלה ממחצית מבני ובנות הקהילה היהודית התחתנו עם גויים!

נכון לשנת 2010, 55% מיהדות ארצות הברית התבוללה.

הרב זמיר כהן שליט"א כינה זאת בצדק בשם "שואה שקטה", אין זו גוזמה. מיליוני יהודים מאבדים את זהותם היהודית בין הגויים בדורנו, נעלמים מתוך עמנו פשוטו כמשמעו. מיליונים.

מדובר באחד מן האיסורים החמורים ביותר בתורה, ולא בכדי. לא נוכל להעלות בדעתנו השלכות חמורות יותר מאיבוד עמנו.

הבט לאחור: אתה יודע כיום שהנך יהודי, אך זאת רק בשל העובדה המדהימה שכל אבותיך ואמותיך הקדושים ב-3300 שנים האחרונות התחתנו אך ורק עם יהודים בני עמנו. אם חלילה אפילו רק אחד מאבותיך היה מתחתן עם גויה – היתה השרשרת המפוארת של יהדותך נקטעת באחת, ולא היית כיום מזוהה בתור יהודי. די באיבוד חוליה אחת בשרשרת הדורות המפוארת הזו בכדי לגדוע את כל השרשרת, ח"ו.

לגבי חומרת האיסור, ה' יתברך ציווה אותנו בתורה הקדושה: "ולא תתחתן בם, בתך לא תתן לבנו, ובתו לא תקח לבנך, כי יסיר את בנך מאחריי ועבדו אלוהים אחרים" (דברים ז, ד).

התורה מתעדת מעשה מפורסם מאוד שהתרחש בדור המדבר: נשיא עדה בשם זמרי בן-סלוא נקשר לאשה גויה בפרהסיה, גרם בכך לרפיון רוחני בעם שחיקה את מעשיו. מגפה נוראה פרצה בעקבות החטא – 24 אלף איש נהרגו. רק כאשר הומת זמרי נפסקה המגפה וניצל העם (ספר במדבר, פרק כה).

ההתבוללות מסוכנת לעם ישראל, אך חמורה גם לאיש החוטא בה. גילו חז"ל שיהודי הנקשר עם גויה, בעולם הבא תהא זו מאמללת אותו ומוליכתו בגיהנום: "קשורה בו ככלב… לעולם הבא" (סוטה דף ג, ב).

עונש זה לא נאמר משום שהגויים דינם לגיהנום, אלא מפני שנוצר קשר אסור. היהודי החטיא את הגויה בקשר האסור עימו, והגויה החטיאה את היהודי בקשר האסור עימה. משום שחטא ההתבוללות מאביד את עם ישראל מן העולם, דינו חמור עד מאוד בשמים. הגויים אמורים לחיות עימנו בשלום, ולא לגרום להתבוללות ואבדון של עם ישראל.

זו תכליתנו בעולם, להיות עם מאוחד וקדוש לה': "ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש, אלה הדברים אשר תדבר אל בני ישראל" (שמות יט, ו). מטרתנו להיות "אור לגויים", ולא להתבולל בגויים: "כי הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" (במדבר כג, ט).

 

לשאלתך על גיור,

אם חלילה וחס היית מביא לעולם ילדים מאשה גויה – היו ילדיך ונכדיך ממנה גויים לכל דבר ועניין. ילדים אלה לא היו מצווים בברית מילה ולא אומרים קדיש על אביהם.

אפילו ילדים שהתגיירו – אינם מיוחסים לא אחר אביהם ולא אחר אמם, אלא דומים לבריות חדשות בעולם (יבמות דף כב, א), ועוד, כשמגיעים לבגרותם ונודע להם מוצאם –  יש בידם למחות ולהישאר גויים, אז גיורם יתבטל למפרע: "בין קטן שגיירו אביו בין שגיירוהו בית דין – יכול למחות משיגדיל, ואין דינו כישראל מומר אלא כעובד כוכבים" (שולחן ערוך יורה דעה רסח, ז).

שמעתי פעם סיפור מפתיע על הורים חשוכי ילדים מניו-יורק אשר אימצו ילד גוי וגידלוהו כיהודי, זמן קצר לפני חתונתו סיפרו לו שנולד גוי, האמינו שיקבל את היהדות באהבה, אך להפתעתם הלה בחר לנטוש את הוריו ונסע לחיות את חייו כגוי.

מלבד זאת, קיימות מחלוקות קשות מאוד לגבי גירות אשר ספק עד כמה נעשתה לשם שמים. מיותר לומר עד כמה מסוכן להכניס לעם ישראל ערב-רב של גויים אשר מציגים עצמם כיהודים מבלי שכוונתם טהורה, ואז, מהרסיך ומחרביך ממך יצאו… הדוגמה המפורסמת ביותר לכך התרחשה עוד ביציאת מצרים, כאשר נספחו לעם ישראל ערב-רב. משה רבנו ביקש לקרבם לשכינה, אך הערב-רב היה הראשון להוביל את חטא העגל ולהחטיא את ישראל. כך מפרש רש"י: "ערב רב שקיבלת מעצמך וגיירתם, ולא נמלכת בי, ואמרת טוב שידבקו גרים בשכינה, הם שיחתו והשחיתו" (שמות לב, ז).

הגיור ראוי רק במקרים מיוחדים ונדירים של לב טהור באמת, כפי שראינו בסיפורה של רות המואביה. אחרת, תהיה פגיעה חמורה בעם ישראל.

בכתבה הבאה אתייחס בעז"ה לשאלתך בפן האישי, על אהבה כוזבת לאשה גויה.

לסיכום אציין לשבח את מחלקת "שבויות" של ארגון הידברות, אשר פועלים נגד התבוללות בארץ ובתפוצות. רצוי להירתם ולתרום למשימה החשובה, שהיא בגדר הצלת נפשות ממש. לפרטים ולסיוע: 052-9551591

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות