הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי שאלות ותשובות תורה ומדע
חיות שנכחדו מהעולם
מענה לשאלה

שלום וברכה

בורא עולם משגיח ומנהל את הפרט ובוודאי את הכלל, וקל וחומר דבר כללי הנוגע לכלל הבריאה כולה, על אף שישנן נקודות שם מתערבת כח הבחירה ומעשי בני אדם לטוב ולרע משנות את היצירה, כמו כריתת היערות בברזיל, פליטות הגזים, וכדומה, כל הדברים הללו מביאים להכחדת מינים וכו', מכל מקום גם שגיאות של בני אדם משתלבות כחלק מהנהגתו של הקב``ה בעולמו, ובוודאי במהלכים כלל עולמיים.

כמובן שאין בהסבר זה מכדי לגרוע בחובתו של האדם לשמור על סביבתו, וכפי שאמרו חז``ל (קהלת רבה פרשה ז) שהקב``ה הזהיר את אדם הראשון: ``תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי``.

בתלמוד (בבא נמציעא קה ב) מבואר כי היכולת של הקרקע גם כן נפגעה במשך השנים, ואם בשני של רבי יוחנן היה די בארבע סאה לזריעת בית כור, כבר הוצרכו בדורות שלאחר כך שמונה סאה לזריעת בית כור, וכמבואר בדברי רש``י (שם ד``ה אסברא): ``שהעולם מתקלקל והולך``. כנראה שהדברים קשורים גם לנאמר בתלמוד שהעולם הזה יתקיים בצורתו כעת רק ששת אלפים שנה, אבל כמובן שאין אתנו יודע עד מה.

בהצלחה - מנשה ישראל


 
השאלה

האם החיות שנכחדו זה כי ככה ה´ רצה? וזה מתוכנן מלמעלה או שאלו מעשי ידי אדם והוא יצטרך להיענש על זה ואיך זה משפיע על הגלובליות?

חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה  |  צפיות: 892

מאמרים מומלצים

שאלות מומלצות
נתקבלו 0 תגובות
שבת
ישראל והעמים
מידע יהודי
חגים וזמנים
פרקי אבות
חינוך ילדים
יהדות ומדע
אמונה וביטחון
סיפורים אישיים
בריאות ומזון
פיתוח האישיות
נשים
רוחניות ומיסטיקה
תורת הקבלה
הצופן התנכי

סרטים מומלצים

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט