הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים בריאות ותזונה
המוות כמשמעות לחיים
התוכנית היתה כי ברגע שתתעורר יוליה היא תגלה את רומיאו עומד לידה ושום דבר לא יוכל עוד להפריד ביניהם.
אליעזר היון

רומיאו ויוליה - בוורונה חיו שתי משפחות חזקות אשר יריבות ארוכת שנים הפרידה ביניהם, משפחת מונטגיו ומשפחת קופלט. באחד הנשפים שערך אבי משפחת קפולט התגנב רומיאו מונטגיו למסיבה והתאהב נואשות ביוליה בתו של קפולט, הנישואים כמובן היו בלתי אפשריים וזה היה ידוע לכל; אולם רומיאו ויוליה נשבעו לממש את אהבתם ולהינשא.

 
לאחר דו קרב עקוב מדם עם דודנה של יוליה נשלח רומיאו לגלות, ואביה של יוליה קבע את חתונת בתו למי שהוא בחר- פאריס המיועד מלכתחילה. יוליה ביקשה לשים קץ לנפשה אולם הכומר שאליו ברחה הגה רעיון נועז הוא נתן לנערה סם שיגרום לסימני החיים שלה להיעלם למשך ארבעים ושנים שעות למרות שלמעשה היא תישאר בחיים. הוא ביקש ממנה לקחת את הסם בערב שלפני חתונתה עם פאריס ובמקביל שלח שליח להודיע לרומיאו שיחזור מהגלות.
 
התוכנית היתה כי ברגע שתתעורר יוליה היא תגלה את רומיאו עומד לידה ושום דבר לא יוכל עוד להפריד ביניהם. אולם הכל השתבש, השליח ששלה הכומר לא מצא את רומיאו ובמקומו הגיע שליח אחר שבישר לו על מותה של יוליה. רומיאו השבור הגיע לאחוזתה של אהובתו כאשר בדרך הוא קונה בקבוק רעל במידה ונכונה השמועה,
 
ואכן כאשר הוא מגיע לחדרה ורואה אותה שוכבת מתה, הוא לוגם את כל בקבוק הרעל, באותו רגע הגיע הכומר בריצה לספר לרומיאו על הסם המדומה אך מאוחר מדי כאשר רומיאו גומר את בקבוק הרעל מתעוררת יוליה כדי לגלות את אהובה שוכב מת לידה. היא מוציאה ממחבוא שהכינה מראש פגיון ודוקרת את עצמה כדי להתאחד עם אהובה שנהרג למענה.
 
המוות היפה של רומיאו ויוליה - זוהי בקיצור, אחת הטרגדיות המפורסמות ביותר של וויליאם שייקספיר- רומיאו ויוליה. מה מיוחד כל כך ביצירות של שייקספיר, בטרגדיות הללו שנוגעות לכולנו בלב?
 
ללא ספק, זהו המוות הנאצל שמגיע בסיומו של המחזה. ללא מותם העצוב של רומיאו ויוליה או מותם של כל המעורבים בפרשיית המלט למשל, לא היה הסיפור מרשים כל כך. כלומר, נכון שלמלה מוות יש קונוטציה שלילית, בתי חולים צינורות ואנשים גוססים, אבל בכל אופן יש משהו במוות, שמשפיע עלינו ביותר. עד שאולי אפשר להעיז ולומר כי אנחנו צריכים את המוות, ורוצים אותו כחלק מן החיים. ההיגיון? מיד.
 
מה היה קורה אילו לא היה מוות? לעולם לא נדע. אך הנה מספר נקודות למחשבה:
 • אילו לא היה מוות מה הבהילות לעשות משהו חדש, ליצור יצירה, הרי הזמן הוא אין סופי אם לא נעשה היום נעשה בעוד שנה בעוד שנתיים בעוד מאה שנה.
 • כיצד היו מתפתחים האנשים החדשים אם הישנים היו עדיין בשטח, ולצורך העניין- איך איינשטיין היה מתקבל אם עדיין היו כולם סוגדים לאפלטון? והאם הוא היה בכלל מתאמץ כשאריסטו עדיין חי?

  מה העניין בדפוסי התנהגות מסוימים -טובים או גרועים- אין בכך כל השפעה עלינו הרי בין כך אנחנו לא הולכים מכאן לשום מקום שום דבר לא מאיים עלינו ולא תוחם לנו את הזמן

  פרסומת
 • בהמשך ישיר לשאלה הקודמת, מה הקשר בין ההתחלה והסוף –שהרי אין סוף, וגם ההתחלה לא רלוונטית- יש רק פרקי חיים קצרצרים שעומדים בפני עצמם - ולצורך העניין- זה שאנחנו גרועים עכשיו לא אומר שבעוד 234 שנים נהיה אותו דבר, הכל תלוי בסיטואציה שבאותו רגע.

   זהו שלא וזהו שהאדם הוא לא כזה. הוא לא בעל חי שחייו מורכבים מרצף של פעולות, או סיטואציות כאלה ואחרות, החיים שלנו הם שונים. אפשר לדמות אותם לשרשרת עם חרוזים. כדי שהחרוזים יישארו על חוט צריך לקשור קשר בתחילת ובסוף החוט, אם אין קשרים כל החרוזים מתפזרים, ואין כל קשר בין חרוז לחרוז.

   רק כאשר כל החרוזים מושחלים בביטחה בחוט אפשר לקרוא לשרשרת- שרשרת. לשרשרת הזו קוראים חיים, ולקשרים שבקצוות החוט- משמעות לחיים. יש סיבה לכל פעולה ויש היגיון בחרוזים, הסבר הגיוני שיוביל אותנו בבטחה במשעול מנקודה לנקודה,ההסבר הזה יכול להיות כל דבר, כל סיבה, הדרישה הבסיסית היא רק שאנחנו נאמין בו. במילים אחרות הלידה והמוות הם הקשרים שבתחילת החוט ושבסופו.

 •  זה היופי של החיים- המוות זוהי הסיבה כנראה שההתעסקות במוות היא כל כך אינטנסיבית, ואנשים רבים רוצים שיזכרו את המוות שלהם, כיוון שסיבת/ צורת המוות נותנים לחיים משמעות ודרך. משהו בסגנון 'הוא מת כמו גבר למען דרכו'. רומיאו ויוליה מתו למען דבר שקונה את כולנו, אהבה בלתי אפשרית.

  כולנו רוצים להיות רומיאו, אבל האמת היא שהמלחמה היא הרבה יותר פרוזאית לא צריך איזושהי אגדה שבאורח פלא מסתיימת לה במוות משותף ונאצל, החיים עם משמעות אמיתית נותנים טעם נכון לחיים ביום יום, ואז כאשר מלאך המוות מגיע הוא עדיין מפחיד, אבל לפחות אנחנו קושרים אתו ביחד את החוט בקצה השני של השרשרת.

 • אהבת את הכתבה?
  רוצה לקרוא עוד?
  הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
  ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
  עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
  מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
  הקליקו כאן.

  כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
  מה קורה לאחר המוות?
  מאז ומעולם סיקרן המוות את אנשי העולם. מה קורה לאחר שנפרדת הנשמה מהגוף? האם אמינות העדויות בדבר המעבר במנהרה והמפגש עם ישות של אור חמה ונעימה? האם ..
     
  חיים בתוך פרדוקס
  כולנו חיים בתוך פרדוקס מחשבתי מוזר: אנו מתעקשים לשתות משקה דל סוכר, אבל לא מוותרים על הקינוח. מתווכחים עם הבנק על גובה העמלות, אבל מבזבזים לא מעט. ..
     
  למה קוברים את המתים?
  מה הבעיה עם טרנד הקבורה החילונית? למה אסור לתרום את הגוף למדע, ומה קורה לנשמה במידה ולא קוברים את הגוף? יצאנו לבדוק
     
  האם מותר לגדל כלב בבית?
  התורה מקפידה על ענייני צער בעלי חיים, אבל עדיין רבים נמנעים מגידול חיות בית. האם ההלכה מרשה לגדל חיית מחמד? מה ההבדל בין כלב טורף לבין חתול חמוד? ומה ..
     
  טעם (שמסיים את) החיים!
  הוא טעים, זמין, מוגש בצורה אסתטית ואינו דורש מצידנו כל מאמץ או הכנה, אבל בואו נודה בזה - "גאנק פוד", כשמו כן הוא. אז גם אם הבטן מקרקרת, בכל ..
     
  10 עצות להשגת שלום בית וחינוך ..
  אמון, אחידות, סמכות הורית, זמן איכות, תקשורת חיובית ועוד חמש עצות שיעזרו גם לכם לגבש אווירה משפחתית חיובית ושמחה. בואו לקרוא את הפירוט שמאחורי המילים ..
     
  כל עוד הנר דולק
  קבלת המציאות כמו שהיא, פירושה להרים ידיים ולהתייאש. ולהתייאש אין שום היתר, משום שכל עוד נרך דולק, כל עוד הנשמה מחזיקה בפתיל חייך, עליך לתקן, להתמודד! ..
     
  השיעור שקיבלתי מיוסי שריד
  אני לא מצפה מאתאיסט שחווה מוות קליני וגילה את נשמתו לרוץ לחנות הקרובה ולקנות ציצית, אבל הייתי מצפה מאדם אינטליגנט לחקור, להעמיק ולברר ככל שידו משגת, ..
     
  ערכה של דקת חיים
  מעבר ליסוד האמוני שמלמד אותנו נס קריעת ים סוף, יש עוד שיעור שיש ללמוד ממנו: מה ערכו של כל רגע בחיי האדם
     
  יוסי שריד: נשמתי נפרדה מגופי, ..
  במהלך שיחה רדיופונית עם בני בשן בגלי צה"ל, סיפר יוסי שריד על מוות קליני שחווה בעבר, כולל היפרדות הנשמה מגופו, תוך כדי צפייה על המתרחש מלמעלה. ..
     
  כיצד בוחרים בת זוג לחיים?
  אחד התחומים החשובים בחיים, עליו אנשים אינם מספיק נותנים את הדעת, הוא האופן שבו יש לבחור בת הזוג לחיים. מהי הדרך הנכונה? כמה כללים חשובים מאת הרב ארז ..
     
  מה עושים בגן עדן?
  היהדות מבטיחה לנו שאם נקיים מצוות, נזכה להגיע לגן עדן לאחר מותנו. אבל מה זה המקום הזה, מה עושים שם, והאם זה אותו גן עדן שבו היו אדם וחווה?
     
  רוחות של נפטרים במכשיר ההקלטה
  בהחלט לא סימפטי להקליט את עצמכם, ולאחר מכן לגלות בהקלטה שבנוסף אליכם נשמעים גם קולות משונים שכלל לא התכוונתם להקליט – רוחות של נפטרים... קבלו הצצה ..
     
  ניסויים בבעלי חיים. מותר?
  מה עמדת ההלכה בנוגע לעריכת ניסויים מדעיים בבעלי חיים, כמו שנהוג בעולם הרפואה, באופן שברור הדבר שנגרם לבעל חי צער מזה?
     
  חיימוביץ´ מזהירה: החרדים ..
  ההתנגדות לפרומו המסית לתכניתה החדשה של מיקי חיימוביץ´, המזהיר מפני "הכיבוש החרדי", חוצה מגזרים. "נחליף את המילה חרדים ביהודים. ..
     
  תגיות: רומאו ויוליה, מוות, עולם הבא, יצירה,
  חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
  נתקבלו 0 תגובות

  " אילו לא היה מוות מה הבהילות לעשות משהו חדש, ליצור יצירה, הרי הזמן הוא אין סופי אם לא נעשה היום נעשה בעוד שנה בעוד שנתיים בעוד מאה שנה. "

  מאמרים מומלצים

  סרטים מומלצים

  שאלות מומלצות
  מדורים
  המגזין
  אקטואליה
  חרדים
  פורים
  תורה ומדע
  סיפורים אישיים
  שבת
  מוזיקה יהודית
  אמונה וביטחון
  חינוך | משפחה
  בריאות ותזונה
  פיתוח האישיות
  נשים
  קבלה | רוחניות
  הצופן התנכי
  פרשת השבוע
  מתכונים
  חגים ומועדים
  עם סגולה
  Judaism | Torah

   
  ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
  Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט