הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים קבלה | רוחניות חיים לאחר החיים
מעבר לחיים
גב` נ. הוכנסה לחדר ניתוחים במצב קשה.מצבה התדרדר מרגע לרגע.
עת לחשוב / ש. ארלנגר

היה זה בבית חולים אמריקני. גב' נ. הוכנסה לחדר ניתוחים במצב קשה.מצבה התדרדר מרגע לרגע. היא עברה מצב של מוות קליני, ושבה לחיים להפתעתם של הסובבים אותה. לאחר שנתחזקה מעט, שאלוה מה היא זוכרת מהמוות שעברה, והיא סיפרה: ''הרגשתי שהחדר מתמלא באור עצום שעטף את הכל.

 חשתי שקיימת מן ישות שופעת אהבה המתבוננת בי. האור הנפלא שאלני אם אני מוכנה למות כעת. הרגשתי תחושת ביטחון וחמימות. היה לי טוב בקרבת הישות והאור, כי עד כי רציתי להישאר עמם לתמיד... אך לפתע נזכרתי בילדיי הפעוטים ובבעלי. רחמי נכמרו עליהם. האומנם ישארו לבד?! הרהרתי מעט, ועניתי לאור הנפלא כי חפצה אני לשוב לבעלי ולילדיי... ואז חל שינוי במצבי הגופני.
 
הרגשתי כי אני נכנסתי חזרה לתוך גופי. נשמתי שכמעט ופרחה ממני שבה לגופי בחזרה. הרופאים בחדר הניתוח, שסברו כי כבר נפטרתי מן העולם, הופתעו מהעובדה כי שבתי לגלות סימני חיים''... עדותה זו אינה יחידה. קיימות עדויות רבות מפי אנשים שעברו מוות קליני, ולכולם מוטיב משותף- כולם הרגישו באור מיוחד במינו העוטף אותם, או בישות שופעת אהבה הקיימת בקרבתם. הם חשו בדרך כלשהי ש''הוא'' יודע הכול על עברם ועתידם.
 
''הוא'' מעביר את כל חייהם כסרט לפניהם, סרט שבו מופיעים פרטי הפרטים של חייהם הקודמים. הם יכלו באותה עת לעכל כמות אדירה של אינפורמציה, הרבה מעבר למצוי בחייהם הרגילים.
 
הישות השמימית שאלה אותם אם הם מוכנים למות. וכאן מתפצלים סיפוריהם של האנשים, איש איש ותשובותיו, מדוע עדיין רצה לשוב לעולם החיים... מנותח נוסף סיפר, שבאיזשהו שלב בניתוח חש פתאום שהוא יוצא מגופו, וכאילו מרחף ממעל צעיר אחר, כימאי במקצועו, עסק בניסויים מסוכנים לא פעם. באחד מהניסויים פגע חומר חריף בעיניו והוא התעוור. לאחר שטופל בביה''ח סיפר פרטי פרטים על אשר ראה כעיוור בעודנו מחוץ לגוף.
 
 כאמור, אלה הן רק חלק מין הסיפורים של אנשים שחוו מוות קליני באופנים שונים. רבים מהם העידו כי ראו ישות חמה וטובה הבאה לקראתם. היא שפעה טוב כה רב עד שלא רצו לעזבה, אך ידעו בירור כי אם יחצו את הקו החוצה בינם לישות זו, שוב לא יוכלו לשוב לעולם. רק זיכרון ילדיהם הקטנים או אנשים אחרים שהיו קשורים אליהם מאוד המריצם לשוב לחייהם שטרם האסון. ד''ר אליזבט קובלר רוס, רופאה אמריקנית מוכשרת, נכחה מתוקף תפקידה בפטירות רבות של חולים אנושים. היא שמה לב לכך, שפעמים רבות הם נראו משוחחים עם דמות שאינה נראית לעין ברגעיהם האחרונים, ואף נפטרו כשהבעת רווחה על פניהם.
 
 עובדה זו עוררה אותה לחשוב שיש חיים לאחר המוות, לא כפי שטענו רבים מאוד מעמיתיה כי כם פטירת האדם נגמרים חייו לנצח. היא החלה לחקור ביתר שאת בנושא, וגילתה כי קיימים דיווחים רבים מאוד על אנשים ששבו לחייהם לאחר מוות קליני, והם מוכיחים את קיומה של הנשמה.(השקפה על הגוף מלמעלה, תחושת ישות מופלאה, ועוד). חיברה ספר בשם ''החיים שמעבר לחיים'', ובו סיכמה ראיונות עם עשרות אנשים שעברו מוות קליני.
 
 גם חוקר אחר, בשם ריימונד, חקר רבות בנושא, ושמע מפי אנשים שעברו חוויות דומות, כי ראו בעת ''פטירתם'' מכרים וידידים שבאים לקראתם (מכרים שכבר היו בעולם האמת זה מכבר). פניהם היו מאושרים. והכל נראה שמח וטוב... אחד מאלה אף סיפר, שבכה משך משבוע שלם לאחר ששב לארץ החיים. זאת משום שלא רצה לאבד את הרגשות הנפלאים שלוו אותו בעת פטירתו הקלינית. כל המתרחש סביבו היה נראה מאורע משמח. באחד המקרים, קבע רופא את פטירתה של חולה. היא חשה שנשמתה נפרדה מגופה, עברה במין ''מנהרה שחורה'' גדולה, אך עדיין יש ביכולתה לראות את כל הקורה עמה.
 
 לפתע, היא חזרה דרך המנהרה השחורה, וחשה ששבה לגופה. היא פקחה עיניה, וראתה את בעלה ואחותה עומדים ליד מיטתה כשפניהם שטופי דמעות. חולה אחר ששכב על מיטתו לאחר התקף לב קשה, סיפר כיצד ראה ''מלמעלה'' איך עובדים על גופו! שמו ''שוק'' חשמלי על החזה, וגופו ניתר מהזרם שעבר בו. ואז ''נפל'' מתוך גופו, ולאחר מכן שב אליו. המפתיע ביותר הוא, שלכאורה דברי חז''ל המקבילים למאורעות שצויינו ע''י החולים.
 
 נאמר בזוהר, שצדיקים שמחים ביום פטירתם, וכן שנשמת אדם מתאווה לצאת מהעולם הזה כדי להגיע לתענוג נצחי בעולם הבא. גם התופעה שאנשים שנפטרו זה מכבר, והם ידידי החולה, באים לקראתו בעת מותו מוזכרת במקורות. ריב''ז (ר' יוחנן בן זכאי- חי בדור החורבן) טרם פטירתו אמר: ''הכינו כסא לחזקיהו מלך יהודה''! גם ר' יחיאל מכל טקוצנסקי (מחבר ''גשר החיים'') אמר לנוכחים בחדרו זמן קט טרם הסתלוקתו: ''הכינו כסא לרבי ומורי, (ר' שמואל מסלנט''!) ספר הישר אומר כי עולם הבא רחב בלי קצוות, ואורו- אורה גדולה אשר לא תדמה לאור עולם הזה.
 
 יתכן וזה המקביל לדברי הנפטרים על אור עצום שעטף אותם מכל צד. יהודי מאמין איננו זקוק להוכחות רבות על חיים שמעבר למוות. למעשה כל חיינו בעולם הזה מכוונים לקראת המטרה הגדולה- החיים שלאחר מכן, בעולם הנצחי. החל מגיל הגן שומעים פעוטינו על ''עולם הזה'' ו''עולם הבא'', על ''פרוזדור'' ו''טרקלין'', על ''דין וחשבון'' וכדומה, והדבר נקבע בדעתם. בתחילת פרק שלישי באבות מובאים דברי עקביא בן מהללאל האומר: ''הסתכל בשלושה דברים ואין אתה בא לידי עבירה: דע מאין באת, ולאן אתה הולך, ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון''.
 
פרסומת
 יש החוששין שמחשבה זו תביא את המתבונן רק לעצב ודיכאון, אך במבט אמיתי, ההפך הוא הנכון. ככל שיקרה המטרה(עולם הבא), כן יקרו הרגעים בעולם הזה המובילים אליה, כאותן מכוניות מובחרות, שבעליהן חרדים לכל בורג בהן, בשל היותן מיועדות למסלול מרוצים ממושך בתחרות. כן נבחנים מעשינו והרהורינו בשבט הביקורת העצמית, כשמאחורי עורפינו נושף הרגע ש''לאחר מכן'', התכלית בעולם הנצח.
 
 לאור תכלית זו נבחנים מעשינו- האם תואמים הם למטרה? האם לא סטינו קמעא בדרכנו? האם לא נבוש בעת יוקרן הסרט הממושך, הנוקב, על כל מעשינו מעת היותנו עלי אדמות? אשרי מי שהכרת העראי והחולף כאן מושרשת בעצמותיו! רגעיו מנוצלים לפעולות מועילות, מעשיו- שקולים באמת וההגיון והשכל הישר, מחשבותיו- מסוננות וטהורות, יומו- פורה ועתיר סיפוק פנימי, מטרתו- ברורה ומוצהרת, אהובה ומעורכת.
 
הוא אינו שוקע בעצב על פרידתו העתידית מחיי הגוף כי אם להיפך. חדוותו תמידית, בידעו כי הכין עצמו כמיטב יכולתו. תרמילו- גדוש, מצפונו-נקי, ומליציו-רבים. ובבוא עתו, הרי נפרדת נשמתו מגופו כ''משחל בנתא מחלבא'' (כמוציא שערה מחלב)- כביטויים של חז''ל.
 
אם שמר על עצמו כראוי, הוא אינו זקוק אף לחבוט הקבר שתפקידו- להוריד את הסיגים מהגוף, על מנת שיוכל להתענג על זיו ד' בעולם העליון. מזוכך, כשבת שחוק על שפתיו, הוא עובר מן הפרוזדור לטרקלין, והוא ראוי לגמול נאות על מעשיו כאן, ''ותשחק ליום אחרון''.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
מה קורה לאחר המוות?
מאז ומעולם סיקרן המוות את אנשי העולם. מה קורה לאחר שנפרדת הנשמה מהגוף? האם אמינות העדויות בדבר המעבר במנהרה והמפגש עם ישות של אור חמה ונעימה? האם ..
   
חיים בתוך פרדוקס
כולנו חיים בתוך פרדוקס מחשבתי מוזר: אנו מתעקשים לשתות משקה דל סוכר, אבל לא מוותרים על הקינוח. מתווכחים עם הבנק על גובה העמלות, אבל מבזבזים לא מעט. ..
   
למה קוברים את המתים?
מה הבעיה עם טרנד הקבורה החילונית? למה אסור לתרום את הגוף למדע, ומה קורה לנשמה במידה ולא קוברים את הגוף? יצאנו לבדוק
   
האם מותר לגדל כלב בבית?
התורה מקפידה על ענייני צער בעלי חיים, אבל עדיין רבים נמנעים מגידול חיות בית. האם ההלכה מרשה לגדל חיית מחמד? מה ההבדל בין כלב טורף לבין חתול חמוד? ומה ..
   
טעם (שמסיים את) החיים!
הוא טעים, זמין, מוגש בצורה אסתטית ואינו דורש מצידנו כל מאמץ או הכנה, אבל בואו נודה בזה - "גאנק פוד", כשמו כן הוא. אז גם אם הבטן מקרקרת, בכל ..
   
10 עצות להשגת שלום בית וחינוך ..
אמון, אחידות, סמכות הורית, זמן איכות, תקשורת חיובית ועוד חמש עצות שיעזרו גם לכם לגבש אווירה משפחתית חיובית ושמחה. בואו לקרוא את הפירוט שמאחורי המילים ..
   
כל עוד הנר דולק
קבלת המציאות כמו שהיא, פירושה להרים ידיים ולהתייאש. ולהתייאש אין שום היתר, משום שכל עוד נרך דולק, כל עוד הנשמה מחזיקה בפתיל חייך, עליך לתקן, להתמודד! ..
   
השיעור שקיבלתי מיוסי שריד
אני לא מצפה מאתאיסט שחווה מוות קליני וגילה את נשמתו לרוץ לחנות הקרובה ולקנות ציצית, אבל הייתי מצפה מאדם אינטליגנט לחקור, להעמיק ולברר ככל שידו משגת, ..
   
ערכה של דקת חיים
מעבר ליסוד האמוני שמלמד אותנו נס קריעת ים סוף, יש עוד שיעור שיש ללמוד ממנו: מה ערכו של כל רגע בחיי האדם
   
יוסי שריד: נשמתי נפרדה מגופי, ..
במהלך שיחה רדיופונית עם בני בשן בגלי צה"ל, סיפר יוסי שריד על מוות קליני שחווה בעבר, כולל היפרדות הנשמה מגופו, תוך כדי צפייה על המתרחש מלמעלה. ..
   
כיצד בוחרים בת זוג לחיים?
אחד התחומים החשובים בחיים, עליו אנשים אינם מספיק נותנים את הדעת, הוא האופן שבו יש לבחור בת הזוג לחיים. מהי הדרך הנכונה? כמה כללים חשובים מאת הרב ארז ..
   
רוחות של נפטרים במכשיר ההקלטה
בהחלט לא סימפטי להקליט את עצמכם, ולאחר מכן לגלות בהקלטה שבנוסף אליכם נשמעים גם קולות משונים שכלל לא התכוונתם להקליט – רוחות של נפטרים... קבלו הצצה ..
   
ניסויים בבעלי חיים. מותר?
מה עמדת ההלכה בנוגע לעריכת ניסויים מדעיים בבעלי חיים, כמו שנהוג בעולם הרפואה, באופן שברור הדבר שנגרם לבעל חי צער מזה?
   
חיימוביץ´ מזהירה: החרדים ..
ההתנגדות לפרומו המסית לתכניתה החדשה של מיקי חיימוביץ´, המזהיר מפני "הכיבוש החרדי", חוצה מגזרים. "נחליף את המילה חרדים ביהודים. ..
   
יש חיים לאחר הפרידה
פרידה מבן זוג היא אחד הדברים הכי קשים עלי אדמות. בתסכול אנו שואלים: אם בורא עולם ידע שנאלץ להיפרד, למה הפגיש אותנו מלכתחילה? תשובה מעודדת מאת רועי ..
   
תגיות: חיים, מוות, מוות קליני,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט