הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים
חיים יהודיים
כמו עשרה בטבת, שנקבע ליום הקדיש הכללי, לזכר קדושי השואה שיום פטירתם לא נודע, גם רבים מהתצלומים המפורסמים של השואה קשורים באנשים אלמונים
הידברות

כמו עשרה בטבת, שנקבע ליום הקדיש הכללי, לזכר קדושי השואה שיום פטירתם לא נודע, גם רבים מהתצלומים המפורסמים של השואה קשורים באנשים אלמונים. כזאת הייתה במשך למעלה מחמישים שנה התמונה המפורסמת של היהודי העטוף בטלית ומעוטר בתפילין, העומד יחף בין אחיו היהודים שזה עתה הוכו, וסביבו קלגסי אס-אס משועשעים. תמונה זו הייתה לסמל.

סמל להשפלה הנוראה בימי השואה

יותר מחמישים שנה הופיעה תמונה זו בספרי שואה, באנציקלופדיות ובמוזיאונים, מבלי שלאיש יהיה מושג על זהות הדמות שבמרכזה. גם במוזיאון יד ושם, שבו מוצגת התמונה, צוין עד כה בתחתיתה כי שמו של המצולם אינו ידוע.

לכל תמונה יש שם

רק לאחרונה, כבדרך מקרה, נחשפה זהות האיש. זהו הרב משה הגרמן, מן העיירה הפולנית אולקוש. מי שגילה את הדבר והביאו לידיעת יד ושם הוא אחיינו של הרב, משה ינובסקי (74), איש משטרה בגמלאות המתגורר בנס- ציונה. ינובסקי לא ידע כלל על דבר קיומה של התמונה. מעולם לא נדרש לביקור במוזיאון או לקריאה בספרות שואה. הוא חווה אותה על בשרו.

Poland, Olkusz, כיכר השוק באולקוש, שוטרים גרמנים משפילים את רבי משה בן יצחק הגרמן (Moshe Hagerman) ב"יום רביעי העקוב מדם", ה- 31/07/1940 (כ"ה תמוז ת"ש). הרב הגרמן הוצא מהתפילה, כשעטוף בטלית ועטור תפילין, והוכרח לעמוד יחף לצד יהודים שזה עתה הוכו. יחידת המשטרה הגרמנית הגיעה ל-Olkuzs ב-31/07/1940, ריכזה את כל הגברים היהודים, מגיל 17 ומעלה, בכיכר העיר.

שם אולצו היהודים לשכב על הארץ וכך נספרו ונרשמו ע"י השוטרים. בפעולה זו התעללו השוטרים באכזריות ביהודים, היכו בהם, דרכו עליהם, ורק לאחר שעות ארוכות שחררו אותם חבולים ופצועים. מר משה וייצמן, שהיה שכנו של הרב הגרמן, היה אחד האנשים ששכבו על הארץ. מר וייצמן מספר שהיה חם מאוד באותו יום, של האקציה. האקציה החלה בסביבות 5 לפנות בוקר, יום רביעי, כ"ה בתמוז ת"ש.

הגברים מגיל 17 ומעלה הצטוו להתאסף בכיכר העיר ולשכב על הארץ כשידיהם משולבות על גבם. הם שוחררו רק בערב, בסביבות 19:00. בזמן ששכבו היהודים על הארץ, הגרמנים ירו באוויר כדי להפחיד, והיהודים חשבו שהם החלו לירות באנשים. מר וייצמן מספר שהרב משה הגרמן היה מלמד תינוקות.

הרב הוצא מביתו באמצע התפילה, כשהוא עטור בתפילין ועטוף בטלית. הוכרח לעמוד יחף ליד היהודים ששכבו על הארץ. לאחר מכן הצטווה הרב לרוץ מסביב לכיכר העיר, בה שכבו היהודים. הרב משה הגרמן היה רבה השני של העיר, היה מלמד בתלמוד תורה, וכן עסק בין השאר בענייני כשרות. הוא, אשתו פרומה וילדיהם נשלחו לבלזץ ב- 1942, עם חיסול העיר. לאביו של הרב משה הגרמן קראו יצחק.

עד נוסף שהיה שם, הוא דוד דרור (אז נקרא דוד בלאדי), בן העיר אולקוש, יליד 1923. מספר שכאשר הוצא הרב משה הגרמן מהתפילה, עם תפילין וטלית, שאלו אותו הגרמנים מה הדברים האלה שעליך? ענה להם- אני עושה את התפילה. אמרו לו: אלוהים איתנו, והצביעו על האבזם בחגורתם (על חגורות החיילים הגרמנים היה כתוב "אלוהים איתנו"). מר דרור שמע את הדברים בעצמו, גוף ראשון.

שרד יחידי

פרסומת

ינובסקי נולד למשפחה מכובדת ועשירה בעיירה וולברום. כשהיה בן חמש-עשרה פרצה המלחמה, ומשפחתו התפצלה. אביו ברח ליערות, אימו ואחיו הצעיר הוסתרו בבונקר שהוכן מראש, והוא בחר להתייצב בכיכר העיר. הוא קיווה לשרוד בזכות היותו חרט.

ואמנם, מכל משפחתו רק הוא נותר לפליטה. אימו ואחיו הוסגרו על-ידי שכן שהצטרף למשטרה הפולנית. אביו מת ימים אחדים לאחר תום המלחמה. סבו מצד אביו נרצח לנגד עיניו וכל יתר בני המשפחה, חוץ מבן-דוד אחד, הוכחדו..

קטע מצהיב

לאימו של משה, אנה, היו שלוש אחיות ואח אחד, משה, ששימש רב העיירה אולקוש. למרות המרחק הקצר שבין אולקוש לוולברום, ינובסקי זוכר הזדמנויות בודדות שבהן נפגש עם דודו הרב. עניין התמונה התעורר לפני זמן-מה, בעת שבן-דודו המתגורר בשווייץ ביקר בישראל.

בן- הדוד סייר במוזאון יד ושם וראה שם את התמונה והכתובת שמתחתיה. התמונה הייתה מוכרת לו. כשחזר לביתו החל לנבור במסמכיו ומצא גזיר מצהיב של עיתון אשר ראה אור לאחר המלחמה ובו התמונה, לצד סיפור האירוע.

<FONT size=2 face="Times New Roman> 

 

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
שישה עשר מי יודע? \ סיפור לפסח
שתיקה זו היא שמחכימתם לידע כי רק "הם" שהיו "שם", יודעים עד כמה ריקות מילים אלו מתוכנן. רק "הם" יודעים כי מן השואה ..
   
שרית חדד הקדישה ס"ת לזכר ..
לאחרונה קיימה שרית חדד אירוע מיוחד לזכרו של אביה ובה טקס כתיבת אותיות והכנסת ספר תורה בנתניה. "יהי רצון שספר זה יביא איתו ברכה לכל עם ..
   
הרב לאו: המענה לשואה - חיבור ..
הרב הראשי דוד לאו השתתף בטקס שנערך בבית ספר יהודי בברלין לציון 75 שנה מאז אירועי ליל הבדולח, ודיבר על חשיבות החינוך היהודי בגרמניה. "כמו שעץ ..
   
מנהל העמותה גנב מיליונים ..
סערה במנהטן: בן 55 הורשע בגניבת מיליוני דולרים מניצולי שואה במסגרת העמותה אותה ניהל, הפועלת להעברת כספי פיצויים לניצולים, והוא יישלח ל-8 שנות מאסר
   
היה מותר להפציץ את מחנות ..
בימי השואה הנוראה, הפצירו יהודים לפני ארה"ב להפציץ את תאי הגזים והמשרפות ומסילות הרכבת המובילות אליהם. אך נשאלת השאלה: האם מותר להרוג על מנת ..
   
מגרמניה הנאצית ליהדות
כרות המואבייה בשעתה: כיוונה ההשגחה את מיכל בתיה לעזוב את האומה הגרמנית-נאצית, כדי לקשור את גורלה בעם הנצח ולהסתופף בצלו. קבלו את סיפורה המדהים שהיא ..
   
הקתולי שגילה שהוא... כהן
רגע לפני פטירתה, גילתה לו אמו את הגילוי המרטיט: עורך הדין המצליח מקרקוב, שחי את כל חייו כנוצרי - הוא בעצם יהודי, ואפילו כהן. השבוע, בגיל 64, הגיע ..
   
מדוע לא נקבע צום זכר לשואה?
יום תענית לזכר השואה - כן או לא? לאחר השואה עלתה שאלה זו על שלחנם של גדולי הדור. כל מה שרציתם לדעת על הפולמוס שנידון בבתי גדולי התורה לאחר השואה
   
איפה היה אלוקים בשואה?
איך מיישבים את האירועים הבלתי נתפסים בשואה עם קיומו של אל טוב וכל יכול? ועד כמה אנו יכולים לבחון את המציאות במשקפיים שלנו? תשובת השבוע
   
יהדות ציונות ו... גזענות!
האם גם אתם חושבים שהיהדות גזענית? אם כן אין טעם שתמשיכו לקרוא. אם לא? אין טעם שתמשיכו לקרוא. אם עדיין לא גיבשתם דעתכם בנושא המשיכו לקרוא בבקשה.
   
סיפור אמיתי: השגחה מעל לעננים
גיורת צדק ביקשה להינשא ליהודי, אולם הוריו סירבו לכך בתוקף. מאוחר יותר, כשהסתבר שהיא למעשה יהודיה שגדלה וחונכה כנוצריה, התגלה הסוד הגדול של הוריהם - ..
   
קדיש: כדי שיתגדל ויתקדש שם ה ..
עיקרו של הקדיש הוא התפילה להתגדלות ולהתקדשות שמו של הקב"ה, והתגלות מלכותו בעולם. הנוסח יתגדל ויתקדש – מבוסס על הפסוק ביחזקאל: ..
   
מי ינצח את השטן?
אשה צעירה אחת, ניצולת שואה, ששרדה בעור שיניה, נסעה עם סיום המלחמה לפאריז. היא החליטה לתת גט פיטורין לעם היהודי, לשרך דרכיה, ולרעות בשדות זרים. ..
   
חילול השם בקוברניצה?!
בהחלט לא נעים, שעיירה קדושה ורבת חן זו, הדביקה לעצמה כתם בוץ כמעט בל יימחה, של זלזול בכבודם של נפטרים... כן, כן, תכף נעסוק בתוכן השמועה המזוויעה, אך ..
   
מאברהם אבינו ועד לשואה
אני מסתובב ליד הר האפר, ליד הררי הנעליים והשערות, ואיני מסוגל לקלוט במוחי את גודל הזוועות... מילה אחת ניצבת מול עיניי הדומעות: איך??? איך ילודי ..
   
תגיות: קדיש, שואה, שרד יחיד,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 1 תגובות
עד כמה שזכור לי, שמעתי פעם את הסיפור בקשר לתמונה הזאת בכמה שינויים. לפי מה ששמעתי, זה היה לפני שהנאצים הוציאו אותו להורג, הם החליטו משום מה להלביש לו טלית ותפילין, וכך להרוג אותו. אפשר לראות בתמונה שזה לא היה באמצע תפילה סטנדרטית, רואים את התפילין קרועות ומחוללות. יש גם תמונה שרואים אותו לאחר מכן נופל הרוג, לאחר שירו בו. מן הסתם גם האנשים ששוכבים לידו הם יהודים שנורו כבר קודם לכן. הי"ד. מלחמה לה´ בעמלק מדור דור!

" כאשר הוצא הרב משה הגרמן מהתפילה, עם תפילין וטלית, שאלו אותו הגרמנים מה הדברים האלה שעליך? ענה להם- אני עושה את התפילה. אמרו לו: אלוהים איתנו, והצביעו על האבזם בחגורתם (על חגורות החיילים הגרמנים היה כתוב "אלוהים איתנו") "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט