הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים חינוך | משפחה רגשות ומחמאות
לומר לזולת מה שהוא רוצה לשמוע
המגמה לומר לזולת דברים שאינם תואמים למציאות, אך עשויים לסייע לו, מוזכרת במפורש במסכת כתובות דף טז: ``תנו רבנן: כיצד מרקדין לפני הכלה? (מה אומרים על כלה בפני חתנה). בית שמאי אומרים: `כלה כמות שהיא` (אומרים דברים התואמים למראה הכלה). בית הלל אומרים: `כלה נאה וחסודה` (משבחים את יופיה, אף אם אינה יפה).
הבית היהודי / הרב שמחה כהן

המגמה לומר לזולת דברים שאינם תואמים למציאות, אך עשויים לסייע לו, מוזכרת במפורש במסכת כתובות דף טז: ''תנו רבנן: כיצד מרקדין לפני הכלה? (מה אומרים על כלה בפני חתנה). בית שמאי אומרים: 'כלה כמות שהיא' (אומרים דברים התואמים למראה הכלה). בית הלל אומרים: 'כלה נאה וחסודה' (משבחים את יופיה, אף אם אינה יפה).

אמרו להן בית שמאי לבית הלל: הרי שהיתה חיגרת או סומא - אומרים לה: 'כלה נאה וחסודה'? והתורה אמרה 'מדבר שקר תרחק'!
 
אמרו להם בית הלל לבית שמאי: לדבריכם מי שלקח מקח רע מן השוק - ישבחנו בעיניו, או יגננו בעיניו? הוי אומר ישבחנו בעיניו'' (הרי גם לדעתכם, אדם שרכש מוצר, וחברו מגלה בו פגם, ואין אפשרות להחזירו. הרי אתם מודים שמן הראוי לשבח את החפץ, ולא להזכיר את פגמו. אם כן, גם חתן זה, שנשא כלה שאינה נאה, מן הראוי לשבחה בעיניו אף על פי שאינה כן).
 
יסוד גדול למדו חכמינו מדברי בית הלל אלו:
פרסומת
 ''מכאן אמרו חכמים, לעולם תהא דעתו של אדם מעורבת עם הבריות''. רש''י מסביר שחכמינו למדו מדברי בית הלל, שיש ''לעשות לאיש ואיש כרצונו'', כלומר, התנהגות נכונה עם הזולת אינה באה להעניק ולהביע את רצונו של הנותן, אלא לספק ולהביע לזולת את מה שהוא זקוק ורוצה לשמוע, גם אם בעיני הנותן אין הדברים ראויים. המהר''ל (נתיבות עולם, נתיב האמת פ''ב) מבהיר מקור תלמודי זה, שכאשר אומרים לאדם דברים התואמים לדעתו, אין הם מוגדרים כשקר, גם אם לאומרם המציאות נראית שונה. ולכן מצוה לומר לחתן שכלתו נאה גם אם אין הדבר נכון.
 
''כי אין נקרא זה דבר שקר, אף על גב שהכלה בעצמה אינה נאה וחסודה, מכל מקום כלפי הבעל שבחר בה, היא חסודה, שהרי החתן נשאה, והיא מצאה חן בעיניו... ואנו משבחים אותה מצד החתן שהרי מצדו היא נאה''. כאשר שואלים בני זוג, מדוע אינם מחמיאים זה לזה, מתברר שמחסום השקר הוא המצוי ביותר.
 
אולם גם בני זוג אלו יודו שאם הם היו נולדים להורים הרגילים להחמיא זה לזה, לא היו מתקשים להחמיא, ואף לא היתה להם תחושה, שהדברים שהם אומרים, בשקר יסודם. אם כן, הבעיה אינה אם המחמאה היא שקר, או אמת, אלא אם הם התרגלו להחמיא. לכן בני זוג כאלה, אם יקיימו את הנחיית התלמוד, שמן הראוי לומר זה לזה דברים שבן הזוג אוהב לשמוע, ויתמידו בה, הרי לאחר זמן מה, לכשיתרגלו להחמיא, ייעלם מחסום 'השקר' המדומה, ותהיה להם נטיה טבעית להחמיא.
 
רבים שואלים אם אין במחמאה, כשהיא מוגזמת, משום ''איסור חנופה''. מעיון בדברי הפוסקים נראה שרובם סבורים שהחנופה אסורה רק כשהיא נאמרת כדי לחזק עוברי עבירה, אולם אם המטרה היא חיובית, לא כדי לחזק עוברי עבירה ולא כדי לנצל בעוול את מקבל החנופה, לא רק שאין בה משום חנופה, אלא יש בה אף מצוה. ספר 'אורחות צדיקים' (שער החניפות) אף מנחה כן במפורש: ''ויחניף לאשתו, משום שלום בית''.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
בליל הסדר לא משקרים
על שולחן הסדר יוצגו בכבוד "עדות" רבות. סורים והונגרים, צכים והונגרים, עירקים ומרוקאים ו... כן גם פולנים, מסתבר שעם קצת רצון טוב הדבר בהחלט ..
   
אם הוא ירים את האף?
אנשים רבים היו מעוניינים להשקיע במערכת הזוגיות שלהם, ולומר דברי שבח לבן זוגם, אך הם חוששים שאם יעשו זאת הוא "ירים את האף". האם יש ממה ..
   
האם ה´ אוהב אותי באמת?
עד כמה שהתשובה לשאלה "האם ה אוהב אותי באמת?" נראית ברורה, אנשים רבים שואלים אותה בסתר ליבם. מסתבר שלא לכולם ברור שה אוהב אותם בכל מצב ובכל ..
   
אז מי הם באמת החולים כאן?
למי בונים את היופי וההדר בבתי חולים ובבתי אבות בעולם שקרי זה: לחולים? הרי חלקם לא יכולים אפילו לזוז; אליהו בן סימון לקח לאחרונה את בנו לניתוח, ומבקש ..
   
סגולות - אמת או לא?
לפי היהדות סגולות יכולות לעזור לנו בפרנסה, בזיווג או בפוריות. אבל איך נדע איזו סגולה אמיתית ואיזו מומצאת על-ידי שרלטנים? וגם – האם אפשר להשפיע על ..
   
כמה טוב שבאת הביתה
מעיון במקורות מתברר שהתמיכה הגדולה לה זקוקים בני הזוג היא סיוע רגשי. מסתבר שדווקא בתחום זה הם מתקשים ביותר. כיצד יוכלו להתגבר על הקושי? הרב שמחה כהן ..
   
החיסרון שבחיפזון
כיצד ייתכן שעם שראה את כל הנסים והנפלאות יחטא בעבודת עגל? הפזיזות ומוסר ההשכל שבצידה
   
למה הילד משקר?
כדי להעניש בצורה חכמה, מבוקרת, מועילה, צריך מעוף וחוש יצירתי. ענישה חכמה ותועלתית קובעת ויונקת את עצמה מתוך טוהר פנימי וכוונה לחנך, ולא סתם להעניש ..
   
העוצמה שיש בעידוד התלמידים
על עוצמתו של עידוד התלמידים, ועל ההשפעה שיש לנו ההורים והמורים בעצם אמירת מילה טובה לכל תלמיד ותלמיד - במאמר שלפנינו
   
חסדים? לא על חשבון הבית
אנחנו משתדלות לעשות חסדים בכל הזדמנות אפשרית, אך לעיתים זה בא על חשבון בני ביתנו. אז מה עדיף?
   
אז מי אני באמת?
לכולנו חשוב מה חושבים עלינו ואיך אנחנו מצטיירים בעיני אחרים. העניין הוא כאשר הדבר הופך להיות מוגזם - אנו נכנסים למסכה החיצונית ועלולים לאבד את עצמנו ..
   
כוחה של אהבה
האהבה בין בני הזוג מסמלת את השכינה השורה בבית. כך נוכל לבנות את המקדש גם אצלנו בסלון
   
הגוזלים שלי עזבו את הקן
אחד המעברים הקשים בחיינו, הוא שלב עזיבת הקן של הגוזלים שלנו, המתבגרים ומקימים בית משלהם. מה שנשאר הוא חלל ריק, בבית ובלב, שרבות מאיתנו אינן יודעות ..
   
אמת ושקר - מבחן התוצאה
ישנם מונחים, אף מונחי יסוד מהותיים, שמורגלים אנו להשתמש בהם ובמשמעותם בצורה מעוותת ולא נכונה, בסולם הדרגות של מושגים אלו מוצאים לעצמם מקום גבוה מאוד ..
   
מדוע הנישואין אינם מצליחים?
בתוך כל פלאי הבריאה, דווקא ביחס בין האיש לאשה נראה כי משהו אינו פועל כשורה. מהו סוד הצלחת הנישואין על פי דרכו של השם יתברך? הרב אהרון פלדמן במאמר ..
   
תגיות: מחמאה, שבח, אמת, שקר, חנופה, קשר, נתינה, הקשבה,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

" ``מכאן אמרו חכמים, לעולם תהא דעתו של אדם מעורבת עם הבריות``. רש``י מסביר שחכמינו למדו מדברי בית הלל, שיש ``לעשות לאיש ואיש כרצונו``, כלומר, התנהגות נכונה עם הזולת אינה באה להעניק ולהביע את רצונו של הנותן, אלא לספק ולהביע לזולת את מה שהוא זקוק ורוצה לשמוע, גם אם בעיני הנותן אין הדברים ראויים. "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט