הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים חגים ומועדים ט"ו בשבט
טו' בשבט
``התחדשות וקמילה``, למשמעות החג ``טו` בשבט``.
הידברות

ראש השנה לאילנות'', להגדרה זו ישנם השלכות הלכתיות הנוגעות לנושאים: ''ערלה'', ''נטע רבעי'', ''תרומות ומעשרות'', ''שמיטה''. במאמר זה נבחן אחד מהאספקטים שבאים לידי ביטוי בציון יום ההולדת המיוחד לאילנות. ''כי האדם הוא עץ השדה'', אומר הפסוק (ספר דברים פ' כ' פס' יט') בכך ביטא בורא עולם קשר מסוים שיש בין האדם והאילן. כמה הקבלה יש בין האדם לאילן.

על דרך המשל: ''גרעין'' אותו גרעין קטן שטומנים באדמה ע''מ שממנו יצמח בעתיד עץ אותו גרעין שהוא סיבת יכולת הימצאותו של העץ. אותו גרעין הנושא בחובו את כל פוטנציאל נתוני העץ העתיד לצמוח, אותו גרעין הנרקב באדמה ודווקא מרקבון זה מתפתח העץ העתידי.
 
גם האדם נוצר מגרעין הטמון עמוק ברחם האשה, גרעין הנושא בחובו את המידע הרוחני והפיזי שישפיע על האדם החדש הנוצר, לכל ימי חייו. אף אחד לא יצפה מגרעין של תפוח להתפתח לתפוז וגרגיר חטה לעולם יצמיח חטה ולא תאנים. (הערה - בצייני ''מידע רוחני ופיזי'' אני מתכוון לכך שייצור אדם הוא כמעט ''תכנית כבקשתך'' כמאמר הרמב''ן ב''אגרת הקדש'' שכתב לתלמידו).
 
''שורש'', לאילנות שורשים המחזיקים אותו ומאפשרים לו את חיותו, ללא שורשים לא יוכל האילן לגדול, באמצעות השורשים האילן יונק את המים וחומרי הגלם המאפשרים את גידולו. כולנו יונקים מסביבתינו את הנחוץ לנו. לשם כך יש לנו חושים ואינסטינקטים טבעיים הדומים במהותם לשורשים המאפשרים את חיות האילן.
 
וכמו שהאילן יונק את הנחוץ לו מסביבתו וכמו שמאפייני הסביבה משפיעים על גידולו של האילן כך גם חברתו הסביבתית של האדם משפיעה על גידולו. הן בכל הקשור לאמצעים הפיזיים המתאפשרים והמסופקים לו ובעיקר ואולי החשוב מכל ההזנה הרוחנית של האדם.
 
הזנה חיובית תגרור תוצאות חיוביות. ''גזע'', זהו למעשה הביטוי העיקרי למציאות העץ על-פני האדמה, ללא גזע אין עץ, ואת הגזע הזה יש לכוון, לעיתים לתמוך, ובוודאי לגזום ממנו ענפים מיותרים ע''מ לאפשר צמיחת עץ חזק ויציב. כמה הכוונה מושקעת בחינוכו של האדם. טיפוח וטיפול נכונים יאפשרו אילן הגדל לגובה בצורה יציבה שיאפשר לנצל את כל הפוטנציאל הטמון בחובו.
 
''שמאל'' (חלשה) דוחה (את השלילי), ו''ימין'' (חזקה) מקרבת (את החיובי). אין חשיבות גדולה יותר בהכוונת האדם כמו בדחיה עדינה של השלילי וחיזוק גדול לחיובי. מעט ביקורת והרבה מחמאות. טוב לזכור את מכת צפרדע - כש''מרביצים'' יוצאים ''צפרדעים''.
 
''עלים'', עלים הם ניצני החיות והזיהוי הראשנים של העץ, עץ ללא עלים אינו עץ, עלים מצביעים על חיות העץ ובריאותו, ולעיתים גם מאפשרים את זיהויו. משוב האדם לסביבתו הוא תוצאה ישירה לכל הנזכר לעיל, לגרעין שנטמן והיה לגזע של עץ היונק מסביבתו עפ''י ההכוונה שקיבל.
 
במשל יהיו אלה העלים המצביעים על חיותו של האילן. הרבה עלים בריאים מצבעים על גידול נכון, עלים חולים מצביעים על צורך בטיפול, מחסור בעלים מצביע על גידול לא נכון. בריאות רוחנית, רגשית, ופיזית, של האדם מצביעים על השקעה וחינוך נכונים.
 
''שלכת'' ו''נשירה'', ''פריחה'' ו''התחדשות'', מאפיין בולט מאד ברוב העצים, תקופות של שלכת, של ירידה, של נפילה, ולעומם תקופות של התחדשות, פריחה, ושגשוג. כמה נפלא לשאוב עידוד מהתחדשות השנתית של האילן. אלה החיים פעם למעלה ופעם למטה יש תקופות גאות ותקופות שפל. והעיקר לא להתיאש! גדילה כמו העץ, איטית ועקבית מבטיחה יציבות. צמיחה מהירה טומנת בחובה קמילה מהירה.
 
''הרכבה'', הרכבת העץ היא השלב שלפני מתן הפירות. עץ לא נותן פירות ללא הרכבה או האבקה. ההרכבה, תהליך המאפשר יצירת פירות חדשים המיצגים את יצירת הדור החדש, ללא הרכבה לא תתאפשר צמיחת פירות.
 
ההרכבה משולה לנישואין אותו מוסד מקודש המבטא את רצון בני הזוג להשקיע זה בזו ולאהוב אחד את השני (האהבה היא תולדת ההשקעה והנתינה), ואת נכונותם לגדל דור המשך.
 
פרסומת
כעת ברור לנו שהילדים שלנו הם התוצר הפיזי חינוכי שלנו, נשקיע נכון ונקבל תוצאה רצויה. ''פירות'', הפירות הם עיקר מטרת גידולו של העץ. פירות הם סופרלטיב למטרה שלשמה נישתל גודל וטופח העץ, אלה יכולים להיות תוצאה כמו ''צל'', ''נוי'', ''ריח'', וגם פירות ממש.
 
ישנם עצים שמניבים חלק מהמוזכר וישנם שמניבים את הכל. איזה מהם הוא אתה? מברך אני אותך הקורא במאמר המפורסם על ברכת האילן: ''אותו הלך שהיה עובר בדרכים עד שנתיגע ומצא לו פלג נחל ועל ידו עץ פרי עם נוף מוצל גדול.
 
שתה מן המים, אכל מפירותיו של העץ, וישן תחת צילו, לכשהתעורר משנתו והתכוון לעזוב את המקום ולהמשיך בדרכו הוא ראה לנכון לברך את העץ על כל הטובה שנתנה לו ממנו וכך אמר: אילן, אילן, במה אברכך?, אם שתהיה שתול על פלגי מים, הרי אתה כבר שתול ע פלגי מים.
 
שיהיה לך נוף המטיל צל גדול, הרי נוף צלך גדול. שפירותיך יהיו טובים ומתוקים, הרי פירותיך טובים ומתוקים. אם כן אברכך שכל צאצאיך יהיו כמוך, שתולים על פלגי מים, עם צל גדול ופירות מתוקים''. יתן ה' ויהיו פירותיהם של כל עם ישראל טובים ומתוקים. בברכת ''שנה טובה'' ו''חג שמח''.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
ט"ו בשבט: חג לאילנות
מה עומד מאחורי המילה שקד, מה ההבדל בין עץ השקד לשאר עצי הפרי הנשירים ומה פירוש האדם עץ השדה? הרב איתן זינר במאמר מחכים לט"ו בשבט
   
למה פירות יבשים?
איזה סדר ערכו בעבר מקובלי צפת? מה מושך אותנו לאכול פירות? וכיצד מסייע המועד בתפילות על זיווג ופוריות? פרטים מעניינים על ט"ו בשבט
   
דבר איתי אחרי החגים
למה לחשוב שהתקופה של אחרי החגים היא חזרה לשגרה אפורה, כשאפשר לראות בה פתיחה של סדר עבודה חדש ומשודרג?
   
יהודים של יום כיפור
במצולות נפשו של כל אדם מישראל שוכנת לה יראת האלוקים ויום הכיפורים יוכיח. תשאלו את ההוא עם הכיפה שעמד לידי, אם לא היינו אומרים לו שהפסקנו כבר לבכות, ..
   
לא מושלמת, וגם לא אשמה
כמה זמן היית למטה והשתכרת במסיבת הרחמים העצמיים שלך, ולכמה מצוות החמצת פנים בדרך? כמה פעמים דנת את עצמך לכף חובה והאמנת ליצר שאת, וזו שבמראה שלך, ..
   
ים של דמעות
איך אפשר שנחטא כל השנה, וברגע אחד ניפטר מכל העוונות? גד שכטמן על מנהג התשליך, ועל התקווה הגדולה שמסמלים המים
   
תקיעת שופר: 10 דברים שצריך לדעת
ראש השנה הוא תחילת הבריאה שבו ברא הקב"ה את עולמו ונעשה מלך, וכן נהוג אצל המלכים שבתחילת מלכותם תוקעים לפניהם בחצוצרות להודיע על ההמלכה; דברי ..
   
כשהשופר בוכה
קולו של השופר מרטיט את לבו של כל אחד ואחד מאיתנו... מה יש בו? מדוע מתחבר כל יהודי לקולו המיוחד? נגיעה קטנה, אפילו לא כטיפה מן הים...
   
הכנה רוחנית לראש השנה
כיצד הייתם חשים ונוהגים לו עמדתם למשפט בעוון אי ציות לרמזור אדום? כפי הנראה הייתם מדירים שינה מעיניכם לילה או שניים. כיצד אנו חשים לקראת המשפט הגדול ..
   
מתאימות לך, המצוות
קשה לנו לקיים מצוות לפעמים. זה לגיטימי, מובן ועל כך אנו צריכים לעבוד. דבר אחד אומרת התורה לאדם: אל תגיד "אי אפשר". לקראת ראש השנה ננסה ..
   
תפילות ראש השנה: מלכויות ..
כמה ברכות יש בתפילת המוסף של ראש השנה, ובמה היא שונה משאר מוספי השנה? ומה עומד מאחורי המושגים "מלכויות, זיכרונות ושופרות"?
   
חודש אלול סימפטי מכפי שחשבתם
בדיוק חזרנו מהנופש, דשנים, רעננים וגדושים בחוויות, וכבר אנו נאלצים לחזור לשגרה מחייבת ותובענית. אך חודש הרחמים והסליחות הרבה יותר סימפטי ממה שחושבים, ..
   
ימי הרחמים
עד כמה שאנו מבינים בשכלנו את הנחיצות של חשבון הנפש, בכל זאת הדבר מעורר אצלנו תחושת ייאוש שאין לנו סיכוי לעבור את הביקורת. האם זה מה שמצופה מאיתנו? ..
   
10 דברים על תפוח ודבש
קבלו 10 עובדות ש(אולי) לא ידעתם על שני המאכלים המזוהים כל כך עם ראש השנה - תפוח בדבש?
   
משהו חדש מתחיל... ביום הדין
מדוע תיקן עזרא שיקראו את הברכות והקללות בסיום השנה לקראת ראש השנה? האם לא עדיף לסיים את השנה בטעם טוב? הרב משה שינפלד עם התשובה
   
תגיות: ראש השנה, אילנות, התחדשות, חשבון נפש,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 1 תגובות
יפה מאוד מעניין ומחזק

" כמה נפלא לשאוב עידוד מהתחדשות השנתית של האילן. אלה החיים פעם למעלה ופעם למטה יש תקופות גאות ותקופות שפל. והעיקר לא להתיאש! גדילה כמו העץ, איטית ועקבית מבטיחה יציבות. צמיחה מהירה טומנת בחובה קמילה מהירה. "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט