הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים נשים לקראת הריון ולידה
התפתחות התינוק מתא בודד
מדענים גילו פלאים רבים בתהליך התפתחותו של עובר לתינוק מושלם.כמה מתוחכם התכנון של מערכת מורכבת ומופלאה זו הפועלת בצורה כה מושלמת, וכמה אנו חייבים תודה על היכולת להבין זאת
אל המקורות (גליון מספר 4) / ד``ר ספטנר

יצור אנושי, כמו כל בעל חיים, מתפתח מעובר. העובר התפתח מתא אחד – ביצית מופרית. התא הזעיר ממנו מתחילה ההתפתחות, גודלו כעשירית המילימטר. למרות זעירותו, הוא יותר מסובך ויותר מתוחכם ממחשב מודרני הגדול והמתוחכם ביותר. אמנם אנו משווים את התא למחשב, אבל התא פועל לא רק כמחשב, אלא גם יוצר ובונה. הוא יוצר תינוק – אדם מושלם בהדרכת תכנית המאוחסנת בגרעין התא. תוכנית זו מסודרת בכרומוזומים בתוך מולקולה הנקראת ד.נ.א. הנמצאת בגרעינו של התא, במרכזו ה-ד.נ.א. מורכב מרצפים ארוכים של נוקלאוטידים המשמשים כסמלים, אותות , והם נושאים את המידע הנצרך להתפתחות. חלקים מרצף האותות הם צופנים לחומצות – אמינו. ה-ד.נ.א. מדריך את הייצור של חומצות-אמינו ליצירת מולקולות חלבון המשמשות אבני בנין לתא, וכאנזימים המזרזים פעולות בין-כימיות בתוך התא. החלבונים מפקחים על כל הפעולות המולקולריות בתא ועל האנרגיה המופקת מ''תחנות הכוח'' שבו.

התא מנהל את תוכניותיו על ידי הפעלת קטעים מן ה-ד.נ.א. לסירוגין בהתאם לתכניותיו. מזה זמן רב ידוע שהכרומוזומים מכילים את המידע התורשתי של האורגניזם. יחידות מידע תורשתי נקראות גנים. במישור המולקולרי, הגן מוגדר כקטע של ה-ד.נ.א. בו מוצפן המידע ליצירת קבוצה של חלבונים. אחדים מן החלבונים הללו שולטים על ההחלטה איזה קטע של ה-ד.נ.א. יהיה פעיל ברגע נתון.
 
פרסומת
יכולת זו מעניקה לתוכנית את מלוא הגמישות של מחשב. כאשר תא הביצית מופרה על ידי תא הזרע, שני התאים מתמזגים, ותכנית ההתפתחות מתחילה לפעול, ניתנת הוראה לגנים מסוימים המפעילים את התחלקות התא לשני תאים. כל אחד משני התאים שנוצרו מכיל תוכנית ד.נ.א. הזהה לזו שהייתה בתא המקורי. שני התאים מתחלקים לארבעה, והארבעה לשמונה, כשהם מפעילים אותם הגנים. בשלב מסוים של התחלקות (כשמספר הגנים הוא מאה בערך), התאים ממשיכים להתחלק אך הם שונים זה מזה כי הם מפעילים גנים שונים. קובץ התאים בשלב זה נקרא עובר. והתהליך בו התאים השונים מפעילים תכניות התפתחות שונות נקרא התמיינות. בתחילה ניזונים התאים מחומרים המצויים בתא הביצית המקורי.
 
לבסוף נוצר חיבור בין העובר לבין אימו דרכו יקבל את הזנתו ואת החמצן הדרוש לו, ודרכו יפטר ממוצרי הפסולת שלו. אבל עוד לפני שהשליה יכולה לתפקד חייב העובר לפתח מערכת של מחזור דם. המון התאים שנוצרו מהתחלקות התאים, יוצרים שכבות ואברי הגוף השונים נוצרים מחלקים שונים של השכבות. תאים הנמצאים במקום שתאי עצבים ומוח צריכים להיווצר, נעשים תאי עצבים ומוח. תאים במקום שצריך להיווצר שם עור, נעשים תאי עור. אברים רבים נוצרים במקומות הנכונים מהתאים הנמצאים שם.מערכת מחזור הדם נוצרת מהתאים הנמצאים במקומות שנועדו להיות כלי דם. תאים אלה מתחברים זה לזה ליצור את הצינורות שיהיו כלי דם.
 
כאשר צינורות אלה נסגרים, התאים שנלכדו בתוכם הופכים לתאי דם. כאשר כל קטעי כלי דם מתחברים ויוצרים מערכת רצופה של כלי דם, באותו זמן חלק של הצנרת הזאת ממשיך להתמיין להיות לב. כאשר הלב מושלם, הוא מתחיל לפעול כמשאבה.באותו זמן נסגר המקור של חומרי מזון, והשליה המושלמת על חיבוריה מספקת חומרי מזון מן האם אל מערכת מחזור הדם של העובר. הלב פועם והדם מתחיל לזרום, המבנה מושלם והתיזמון אף הוא מושלם. העובר ממשיך לגדול ולהתמיין כדי ליצור את כל האיברים של מבוגר. מוח, גפיים, עיניים, כבד, מערכת עיכול, כליות, ריאות ועוד.כולם נוצרים במקומות הנכונים. כאשר התינוק נוצר במלואו, הוא מוכן לעזוב את אימו. חבל הטבור נחתך, והתינוק מתחיל לנשום ולחיות באופן עצמאי. כל תהליך ההתפתחות התחיל מתא אחד שהתפתח לתינוק מושלם. כל צעד תוכנת ב-ד.נ.א. של כל תא.
 
בכל שלב, כל תא הפעיל מספר מסוים של גנים בעוד הוא משבית גנים אחרים, הכל בהתאם למצב של התא ולמצב התאים השכנים. מצב התא נקבע על ידי החומרים הכימיים שבו, ובמיוחד החלבונים שייצר. התא עוקב אחרי המצב של שכניו התאים על ידי אותות כימיים שהוא מקבל מהם. מדענים מגלים מה הם האותות הכימיים וכיצד הם פועלים. החלבונים החדשים הנוצרים על ידי הפעלת גנים אחרים משנים את מצבו של התא, ושכניו משנים אף הם את מצבם. מצבים אלה מכתיבים את הגנים הבאים שיפעלו ואת הגנים שפעילותם תושבת בהחליטם בכך את מצבו הבא של התא. בתהליך זה של צעד אחר צעד, כשכל תא מגיב לאותות הכימיים שהוא יצר ולאותות שהוא מקבל משכניו הקרובים, כל האיברים הנחוצים נבנים. כל אחד במקום הנכון ובזמן המדויק. מדענים גילו פלאים רבים בתהליך התפתחותו של העובר לתינוק מושלם.פלאים רבים עוד יותר ממתינים עדיין לגילוים. כמה מתוחכם התכנון של מערכת מורכבת ומופלאה זו הפועלת בצורה כה מושלמת, וכמה אנו חייבים תודה על היכולת להבין זאת.
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
טל שבתאי: ילד הפלא שעבר את ..
הוא היה "ילד הפלא" בעולם התקשורת, למד מרזי ברקאי, הציג לצד זאב רווח והפיק תכניות רדיו מצליחות; אלא שמשהו בתוכו גרם לו לשנות כיוון. כיום, ..
   
יהודי אירופה מתאחדים בבודפשט
מאות רבנים, ראשי ארגונים וקהילות יהודיות צפויים להתכנס בבודפשט שבהונגריה לציון 70 שנה לשואת יהודי הונגריה, ולגיבוש דרכי התמודדות עם תופעת ההתבוללות ..
   
להתאבק בעפר רגליהם
בתוך חגיגת חנוכת המשכן מצאו שני בני אהרון את מותם. מה הסיבה שבגינה נענשו? ומה יש לנו ללמוד מכך?
   
מהות השנה המעוברת
השנה היא שנה מעוברת, כלומר יש בה שני חודשי אדר. למה הכפילות? כל כמה שנים זה קורה? והכי חשוב - באיזה אדר חוגגים את פורים? יצאנו לבדוק
   
הפגנת המיליון: מתאחדים נגד ..
מועצות גדולי התורה מכל החוגים התכנסו לקריאה משותפת לציבור להשתתף בעצרת הענק ולמחות על גיוס בכפייה של בני הישיבות. מה נכתב בקריאה, וגם: האם תתקיים ..
   
האחים גת: עוברים את כל המסכים
האחים אריה וגיל גת לא היו צריכים לשנות את הלבוש החסידי כדי לרגש המונים בתכנית "הכוכב הבא" בכישרונם המיוחד לצד החן הכובש, ואף ליצור עניין ..
   
כיצד בוחרים בת זוג לחיים?
אחד התחומים החשובים בחיים, עליו אנשים אינם מספיק נותנים את הדעת, הוא האופן שבו יש לבחור בת הזוג לחיים. מהי הדרך הנכונה? כמה כללים חשובים מאת הרב ארז ..
   
ויקיפדיה: אנציקלופדיה ..
אי אפשר להשתמש באינטרנט בימינו מבלי להיחשף לוויקיפדיה. אך אם תחפשו בוויקיפדיה טיעונים בעד קיומו של אלוקים, תגלו מהר מאוד שטיעוני הנגד תופסים את רוב ..
   
איזה תה מתאים לך?
תמיד היה התה משקה פופולארי, אולם כיום המודעות הבריאותית למשקה הולכת וגדלה. היום הוא משמש להרזיה, לסוכרתיים, לבעלי כולסטרול גבוה, לבעיות עיכול ואפילו ..
   
תאמיני לי, יש רק רופא אחד
באותו בוקר סיפרה לי חברתי שבתה דנה אינה יכולה להביא ילדים לעולם. "כל הרופאים הכי גדולים אומרים: הבת שלי לא תהיה אמא", קולה נסדק. הרגשתי איך ..
   
ההנאה בגבול המותר, גדולה יותר
כל חריגה ומתיחה של הגבולות, כדי לחוות את תענוגות העולם הזה כמנהגי הגויים, תהפוך להרגל שסופו עלול להיות רעיל, והשגרה שהוא מספק לנו לאט לאט נהפכת לחסרת ..
   
האם להתחשב באיומי התאבדות?
היא חולת אלצהיימר ומפריעה לשגרת חייו, והוא מבקש שתטופל בבית אבות, אלא שהרופא מתנגד. הוא מאיים להתאבד, ויש לו ברקע ניסיונות התאבדות. מה לעשות? ..
   
מתאחדים לזכרו: עצרת לזכר מרן ..
המועצה האזורית שומרון קיימה עצרת לזכרו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, בו השתתף הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף . "אצל מרן כל החוגים היו ..
   
לא תאמין מיהו הרב שהציל אותי
"עם הזמן התגלה שיש עוד 12 ילדי רחוב, כמוני, בבית הרב. עם הזמן הוא החל ללמד אותי. לימים הלכתי בזכותו לישיבה, הגעתי ללמוד לרבנות ובסוף לדיינות. ..
   
"לא האמנתי שהתאומים ..
כשהוא נטל את ידיו לארוחת הבוקר, הודיעו בכריזה שיש לפנות את הבניין. היא מצדה לא ידעה שבעלה עובד בזירת האסון. ראיון עם פרד ומרשה שולמן, זוג יהודים ..
   
תגיות: עובר, תא, ביצית, התפתחות, ד.נ.א., תורשה,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

" מדענים מגלים מה הם האותות הכימיים וכיצד הם פועלים. החלבונים החדשים הנוצרים על ידי הפעלת גנים אחרים משנים את מצבו של התא, ושכניו משנים אף הם את מצבם. מצבים אלה מכתיבים את הגנים הבאים שיפעלו ואת הגנים שפעילותם תושבת בהחליטם בכך את מצבו הבא של התא. "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט