הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים קצרים
רבי עקיבא
עקיבא התבייש תחילה ללכת ללמוד, משום שלפי רמתו היה צריך ללמוד עם ילדים, אך רחל עודדה אותו, והוא הלך ללמוד יחד עם בנו – הכל מהתחלה
צוריאל גביזון
פרסומת

1. מגדולי חכמי ישראל בכל הדורות היה רבי עקיבא בן יוסף; דמות למסירות נפש על התורה, אשר הטביע את חותמו על הלכות רבות, ושמו מוזכר בתלמוד קרוב ל-1500 פעמים. הוא חי בין השנים 17 ו-137 לסה"נ.
2. בעודו "עם הארץ", היה עקיבא רועה את צאנו של כלבא שֹבוע, שהיה עשיר גדול. רחל, בתו של כלבא שבוע, נישאה לרבי עקיבא בתנאי שילך ללמוד תורה. על אף היותו עם הארץ בן 40, האמינה בו רחל בשל מידותיו הטובות.
3. כלבא שבוע התנגד בכל תוקף לנישואי עקיבא ורחל, והדיר את רחל בתו מנכסיו. בעקבות כך, התגוררו עקיבא ורחל בבית תבן, וחיו בעוני ובדוחק רב.
4. עקיבא היסס תחילה ללכת ללמוד תורה, שהרי בן 40 הוא, ואפילו אינו יודע קרוא וכתוב. יום אחד, עמד והתבונן באבן חלולה, וראה ש"אבנים שחקו מים" – טפטוף בלתי פוסק של מים חקק חור באבן.
5. המראה עורר תקווה בלבו של עקיבא, והוא למד קל וחומר: אם המים הרכים מסוגלים לחקוק את האבן הקשה – הרי דברי תורה, שקשָה כברזל, בוודאי מסוגלים לחקוק את לבו הרך של עקיבא.
6. עקיבא התבייש תחילה ללכת ללמוד, משום שלפי רמתו היה צריך ללמוד עם ילדים, אך רחל עודדה אותו, והוא הלך ללמוד יחד עם בנו – הכל מהתחלה.
7. לאחר עשרות שנים של עמל תורה, בתמיכתה ובעידודה של רחל, הופך עקיבא לתנא גדול ובקיא בכל התורה כולה. רבותיו הם רבי יהושע בן הורקנוס ורבי יהושע בן חנניה (רבותיו היו רבי אליעזר ורבי יהושע ב"ח. עיין בפירוש המשניות לרמב"ם בהקדמתו [שושלת מסירת התורה]), שניהם תלמידיו של רבי יוחנן בן זכאי, והם מראשי הסנהדרין.
8. אחרי עשרות שנות לימוד, חוזר רבי עקיבא לביתו ועמו 24,000 תלמידים. אז מצביע רבי עקיבא על רחל, פונה אל אלפי התלמידים ואומר את המשפט המפורסם: "שלי ושלכם, שלה הוא" [התורה].
9. מתלמידיו המפורסמים של רבי עקיבא: רבי שמעון בר יוחאי ורבי מאיר בעל הנס.
10. מאמרותיו המפורסמות של רבי עקיבא: "ואהבת לרעך כמוך – זה כלל גדול בתורה", "כל דעביד רחמנא – לטב עביד" [כל שעושה הקב"ה – לטוב עושה].

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
אסון וליקחו
היה זה משבר עצום לעולם התורה באותה תקופה, מותם הטראגי של 24 אלף תלמידי ר עקיבא זעזע את הלבבות. מדי יום יצאו מבית המדרש כ-490 לוויות שכולם מרכינים ראש ..
   
הניסיון שלו. לא שלך!
אנו מאמינים שכל המתרחש לכל אחד מאיתנו - הוא הטוב ביותר עבורו. מדוע בסוגיית הצדקה אנו כביכול "מתערבים" לבורא עולם במעשיו, ומעניקים לעניים ..
   
רבי עקיבא
על גודלו של רבי עקיבא בתורה מעיד התלמוד, שכאשר ראה משה רבנו בעיני רוחו את רבי עקיבא, אמר לקב"ה: "אדם כזה בעולמך ואתה נותן תורה על ידי?"
   
חטא העגל
משה את העגל, טחן אותו, פיזר את אפרו על פני המים והשקה את בני ישראל במים אלו – בדומה לאשה סוטה שיש להשקות אותה מים מרים
   
לוחות הברית
חז"ל גילו לנו כי הלוחות עשויות מאבן ספיר. לפי דברים אלו, משקל הלוחות היה כחצי טון. אך כיוון שהאותיות שנחקקו בהם היו רוחניות, היה קל לשאת אותם
   
קריעת ים סוף
בניגוד לטעות הרווחת, הים נבקע בצורה של קשת. הם נכנסו בצד אחד והלכו בים, ויצאו מאותו הצד. בני ישראל לא הגיעו לעברו השני של הים
   
מכת בכורות
כאשר הבכורות שמעו על המכה העומדת להתרגש על מצרים, דרשו מאבותיהם להניח לבני ישראל לצאת ממצרים. האבות סרבו, ואז נלחמו בהם הבכורות והרגו 600,000 מתוכם
   
שעבוד מצרים
כשרצו המצרים לחרוש את שדותיהם, היו משתמשים ביהודים במקום בהמות, כדי שלא לעייף את בהמותיהם
   
שפרה – יוכבד
על פי המסורת, יוכבד קבורה בקבר האמהות שבטבריה, יחד עם ציפורה אשת משה, אלישבע בת עמינדב, בלהה וזלפה נשות יעקב, ורחל אשת רבי עקיבא
   
רבי עקיבא
עקיבא התבייש תחילה ללכת ללמוד, משום שלפי רמתו היה צריך ללמוד עם ילדים, אך רחל עודדה אותו, והוא הלך ללמוד יחד עם בנו – הכל מהתחלה
   
בית המקדש
כ-70 שנה לאחר חורבן הבית הראשון, נבנה בית המקדש השני בידי עולי בבל, ובראשם זרובבל שהיה מבית דוד, ויהושע בן יהוצדק הכהן הגדול
   
יהודה המכבי
מתתיהו החשמונאי מחליט להרים את דגל המרד. אולם שנה אחר כך, טרם פטירתו, הוא מעביר את ההנהגה לבנו יהודה. סמל המרד: "מי כמוך באלים ה" – ראשי ..
   
הרמח"ל
סגולותיו המיוחדות של הרמח"ל, יחד עם הגילויים שזכה להם, עוררו חשד אצל רבים. הנזק שגרם שבתי צבי שר"י לעם ישראל עדיין לא נשכח, ובשל כך היו ..
   
ברוריה
ברוריה הייתה משתתפת בדיונים הלכתיים עם חכמים, ואף חלקה על אביה בהלכות טומאה וטהרה, וזכתה לשבחים מפיו של ר יהודה בן בבא על כך
   
רחל אמנו
יעקב לא ויתר ועבד שבע שנים נוספות, ולבסוף נשא את רחל. ומכאן הביטוי: "ברחל בתך הקטנה" – שהוא דברי יעקב ללבן, וכוונתו אמירה מפורשת כדי למנוע ..
   
תגיות: עשר עובדות על, רבי עקיבא,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט