הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים פרשת השבוע
חוק צחוק
נקודת האיזון שתוארה אצל אברהם אבינו: גם כשהמציאות עדיין לא ממש "חיים כבקשתך", ניתן עדיין לשנות את תחושתנו באמצעות הדגשת הנקודות החיוביות שבהווה, או בהתייחסות לדברים הטובים יותר שקרו לנו
גד שכטמן

יהודי יושב בבית קפה בחו"ל וקורא עיתון בערבית. שואל אותו חברו: "למה אתה קורא עיתון של ערבים?".

"תשמע", משיב היהודי, "פעם הייתי קורא עיתונים יהודיים, אבל כל הזמן כתוב שם את אותן החדשות: הישראלים נרדפים, ישראל מותקפת, יש אנטישמיות, יש אבטלה, היהודים חיים בעוני, סכנת התבוללות... בקיצור, דיכאון".

"ועיתון ערבי לא מדכא?!", מתפלא החבר.

"להיפך!", משיב היהודי, "בעיתונים הערבים אני קורא שהיהודים בונים פצצות חכמות, שהיהודים שולטים בכל מדינת ישראל כולל השטחים, שהיהודים שולטים בערבים, שהיהודים שולטים בכל הבנקים, שהיהודים עשירים ורבי עוצמה... בקיצור, תענוג!".

* * *

בסופה של פרשת השבוע שעבר כותבת התורה שאברהם אבינו מתבשר מפי האלוקים שייוולד לו בן. אברהם שמח מאוד למשמע הבשורה, עד כדי כך שהוא מתחיל לצחוק. לעומת זאת, בפרשת השבוע הנוכחית מתבשרים שרה ואברהם מפי המלאכים שבאו לבקר בביתם שעוד שנה יהיה להם בן.

כששרה שומעת את בשורת המלאכים היא מתחילה לצחוק. מדוע? כי היה לה קשה מאוד לקלוט שסוף סוף תמו שנות עקרותה המרובות, סבלה הבלתי נתפס הגיע לקצו. אלוקים מעיר לאברהם על כך ששרה צחקה, אולם בל נטעה חלילה לחשוב ששרה חטאה בכך שצחקה, זה אמנם לא היה ראוי לפי דרגתה הגדולה, אך לא היה זה חטא.

ההוכחה לכך היא - ששמו של יצחק אבינו נגזר בין השאר מהצחוק של הוריו, ואם היה זה חטא, לא היו מנציחים את ´חטאה´ של שרה בשמו של בנה. סיבה נוספת לשמו של יצחק היתה השמחה והצחוק ששרו בעולם בלידתו, שהרי עקרות רבות נפקדו עם שרה, וחולים רבים נתרפאו באותו הזמן.

ברשותכם קוראים נכבדים הבה נתבונן יחדיו במילים בהן מגדירה התורה את שמחתו של אברהם אבינו: "ויפול אברהם על פניו ויצחק ויאמר בלבו הלבן מאה שנה יולד"... פירוש: אברהם שמח כל כך עד שהוא נותן ביטוי לשמחתו באמצעות הצחוק. ולא זו בלבד אלא הוא מבטא בשפתיו את הפלא הגדול - אני בן מאה וייוולד לי בן!!

מי שהתבשר בעבר בבשורה מפתיעה ומשמחת במיוחד, יכול לנסות להיזכר ברגעי האושר הראשוניים, ולהנהן בראשו לאות הזדהות עם התיאור של התורה על אברהם.

אבל שמחתו של אברהם לא היתה ערטילאית ומופשטת, אברהם הגדיר לעצמו היטב את המציאות: למרות שבן מאה שנה אנכי - אני שמח שבגיל כזה יהיה לי בן. זוהי הסתכלות ריאלית על ההווה לצד תקווה איתנה ושמחה פנימית במשמעות הדברים, למרות שהבשורה היא עדיין הבטחה בלבד.

פרסומת

* * *

החיים סוחפים אותנו במרוץ מטורף ובשעטה אדירה, אין זמן ל"פסק זמן" בעולם המעשה. מי שלא כאן ועכשיו - שינסה לתפוס את הרכבת הבאה... כל הזמן ישנה תחושה שחייבים להספיק ולתפוס ככל האפשר. כך ברא הקב"ה את עולמו ואת מטבע החיים!

העולם בנוי כך שאנו שמחים כשמתמלא רצוננו, לבין צער ותחושת החמצה והפסד כשפני הדברים להיפך... אם נסתכל היטב נוכל להבחין שהצער וההחמצה אינם בלתי ניתנים לשינוי, בעצם, האדם גורם אותם לעצמו. שהרי אם נסתכל על "חצי הכוס המלאה" – על הדברים שבעצם כן קיבלנו היום, על הפרטים הקטנים שעשו לנו טוב, נוכל ליהנות ממה שיש ולא לבכות רק את מה שאין.

זווית הראיה של האדם על המאורע היא זו שקובעת האם לחייך או להצטער, האם לצחוק או לבכות. בדיוק כמו שהיהודי בחר לקרוא עיתונים ערבים שאינם משקפים את תמונת המצב האמיתית, אך ברור לכולם שגם העיתונים היהודים מגזימים לא מעט כדי לסחוט רגשות רחמים עצמיים.

כאן מגיעה נקודת האיזון שתוארה לעיל אצל אברהם אבינו: גם כשהמציאות עדיין לא ממש "חיים כבקשתך", ניתן עדיין לשנות את תחושתנו באמצעות הדגשת הנקודות החיוביות שבהווה, או בהתייחסות לדברים הטובים יותר שקרו לנו. כל בר דעת מפנים שאת מה שקרה לא ניתן לשנות שוב, לכן ישנו פתגם ידוע בעולם: "לא בוכים על חלב שנשפך", כי אולי הכד יתמלא שוב בנוזל, אך אלו יהיו דמעותיך ולא החלב...

אחים יקרים, אם נתמיד להתאמץ, גם כשלא הולך לנו, לראות את החיובי והמשמח בלא להתעלם או להדחיק את הצד השלילי והמצער שבדבר, מובטחים לנו חיים קלים ונעימים הרבה יותר. אסיים במשפט אחד שאמרתי לחבר ברגע של שמחה, ולאחר מכן ראיתי כמה אנשים נהנו ממנו: "גם הומור שחור – הוא סיבה טובה לחייך"!!!

 

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
סיפורים מבית מרן: תורה שבעל פה
חשדו של מרן נתעורר בעקבות התכונה יוצאת הדופן. "מה קרה?" שאל, ובני הבית חששו לספר. "מה ארע?" שאל מרן בשנית, והם נאלצו לדווח על הדף ..
   
משהו מצחיק אותך?
נמצאה תרופת פלא עתיקה, פשוטה וחכמה מאין כמוה: צחוק. פשוט לצחוק, וכמה שיותר. אז מדוע הצחוק כל כך בריא לנו? מה עושים בסדנת צחוק? ובעיקר, מדוע הנושא ..
   
תפילת נשים על פרשת חיי שרה
אלוהיי, עזור לי ללמוד מאברהם אבינו להתגבר על כל הניסיונות - גם על המכשולים שלפני המצווה וגם על הניסיונות שאחריה. שלעולם לא אתהה ולא אתחרט על שום מעשה ..
   
הרב עובדיה יוסף: ועכשיו לילדים
בקרוב יצא לאור "המאור הגדול", ספר ילדים מאויר ומרשים על חיי מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, פרי עטו של הסופר הרב אברהם אוחיון. קבלו הצצה ..
   
נפטר הרב אברהם צוקרמן
זקן רבני הציונות הדתית, הרב אברהם צוקרמן, הלך לעולמו והוא בן 98
   
אברהם מהדר, אבל לא על חשבון ..
מדוע איש החסד אברהם מציע לאורחים רק "מעט מים"? ומדוע חסך רבי ישראל סלנטר במי נטילת ידיים, לכאורה בניגוד להלכה? הרב משה שינפלד עם התשובות
   
לפעמים חייבים להיפרד
אברהם ושרה היו מקרבים ומתחסדים עם כל עובר אורח פשוט. אולם מדוע דווקא מקרוביהם, לוט וישמעאל, החליטו להיפרד? ומה אנו למדים מכך?
   
אברהם: אבי קירוב הלבבות
ישנן דרכים רבות לקרב את הרחוקים ליהדות, אולם כדאי להתבונן באבי המקרבים, הלא הוא אברהם אבינו. כל הדרכים המובילות אל הלב
   
זכות אבות לבנים תזכור
אף שגלות מצרים הייתה אמורה להימשך 400 שנים, הצליח אברהם אבינו לקצר אותה בשליש. מהי הזכות שעמדה לו לשם כך?
   
הניסיון הגדול של אבי האומה
אם הקב"ה הבטיח לאברהם טובות אין ספור כדי שילך לארץ כנען, היכן בא לידי ביטוי הניסיון בעזיבת כל הוויי החיים והמשפחה לטובת ארץ זרה? כוחה של בחירה
   
אברהם, הבט נא השמימה
אברהם התייאש מתקוותו לבן, ואכן, בדרך הטבע לא יכול עוד לצפות לברכת אב. באותה שעה הוציא אותו הקדוש ברוך הוא ואמר לו - הבט נא השמימה! שם בשמים אנחנו ..
   
מצחיק מאוד, ובריא
מתי לאחרונה צחקתם עד שהבטן כאבה לכם? האם ידעתם שהצחוק עוזר לחולים להתמודד עם מחלות, ואף תורם לזירוז ההחלמה מהן? כתבה מצחיקה שלוקחת את ההומור בשיא ..
   
בנו של רה"מ מתחזק - גם ..
מזה תקופה שאבנר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, נמצא בתהליך התחזקות. לאחרונה הוא הצטרף לביקור בסין, והניח תפילין לעיני המארחים הסיניים, שלא הבינו מה הוא ..
   
לא סופר אותך
בפרשת השבוע, פרשת דברים, עם ישראל עובר תהליך ספירה לראשונה. האם אפשר לספור אנשים ולקבל נתונים מדויקים, או שאולי אי אפשר? הבה ניגש לספירת מלאי
   
משהו מצחיק אותך?
נמצאה תרופת פלא עתיקה, פשוטה וחכמה מאין כמוה: צחוק. פשוט לצחוק, וכמה שיותר. אז מדוע הצחוק כל כך בריא לנו? מה עושים בסדנת צחוק? ובעיקר, מדוע הנושא ..
   
תגיות: פרשת וירא, אברהם, צחוק,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט