הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים סיפורים אישיים
"הספקנות יודעת רק להרוס ולפרק"
ריצרד דוקינס היה הגורו שלו בתקופת נעוריו, בביתו לא היו מזוזות, ושום דבר בחייו כבנם של דידי וצילה מנוסי לא הכין אותו למפגש האמיתי עם האמת. אבל ניר מנוסי קפץ ראש לבריכת היהדות והחסידות, וכעת הוא עורך ספרי יהדות, קבלה וחסידות. היעד הבא: שילוב בין תורה למדע
דודו כהן

באתרו המושקע של ניר מנוסי, "הרהורי תשובה", מופיעה בגדול הלשונית הטעונה כל כך - "חזרה בתשובה". מדובר בביטוי שרבים מבעלי התשובה שלמים איתו מאוד, מאחר שהם מרגישים שחזרו לעצמי האמיתי שלהם (ומכאן המילה "חזרה", וגם "תשובה" מלשון לשוב). אך בחוגים אחרים הביטוי נתפס כשלילי, משום מה. אם מקליקים על הלשונית באתר מקבלים את הסברו המעניין של מנוסי - "אני מתנגד לביטויים חזרה בשאלה וגם יציאה בשאלה, המעקמים את המושג חזרה בתשובה, וגורמים לו להיראות כבריחה פחדנית משאלות וחיפוש אחר תשובות קלות מן המוכן (בניגוד לעוז ולאומץ המאפיינים לכאורה את הדתל"ש)". כשאני מבקש ממנו הבהרה לעמדה המעניינת הזאת, מוסיף מנוסי: "הביטוי נפלא ומצוין, אני רק נגד המשמעות העיתונאית שהודבקה לו. המשמעות המקורית היא שזו תשובה מלשון שיבה, וזו לא בריחה אל קבלת תשובות. בשימוש העיתונאי של הביטוי הוא מן עניין סוציולוגי, וגם הרבה אנשים חושבים שזה מלשון לקבל תשובות, ולא לשאול יותר שאלות. אבל האמת היא שמי שאוהב שאלות, אמור לשמוח לקבל גם תשובות. לכן צריכים לעשות ניעור לביטוי הזה כדי לזכור שיש כאן תהליך רציני, מפוכח, בעל עומק. לא משהו שבלוני".

גם בלי קשר לבלוג העמוק והמרתק שלו, ניר מנוסי (38) הוא אחד האנשים המעניינים בעולם התשובה. הוא בנם של העיתונאי המפורסם מדור הפלמ"ח דידי מנוסי, והמאיירת צילה מנוסי, למד בתלמה ילין, למד איור בלונדון ובניו יורק, וסיים תואר ראשון בהיסטוריה ופילוסופיה, ותואר שני בלימודי תרבות. עוד מנעוריו הגורו שלו היה ריצרד דוקינס, אחד הדוברים העיקשים והמפורסמים ביותר כנגד הדתות והאמונה. האופציה האחרונה שעליה חשב היתה להתקרב ליהדות, להפוך לתלמידו המובהק של הרב יצחק גינזבורג, ואפילו לערוך עבורו שני ספרים, "אהבה" וכעת "עולמות" - הפותח צוהר נגיש מאוד לחסידות ולקבלה.

קשה להתעלם מהמקום שממנו הגעת. אני מניח שכל החיים היית מלא ניכור ליהדות ולדתיים, ופתאום אתה אחד מהם.

"זה היה באמת תהליך הדרגתי. באמת גדלתי בבית רחוק מאוד מתורה ומצוות. לא חגגתי בר מצווה, לא היו בבית מזוזות, וגם לא ציינו את החגים. זה היה מתוך עיקרון - לא מתפשרים כי פשוט לא מאמינים. אפשר לומר שהמזוזה היתה נוכחת בהיעדרה. אבא שלי הוא אדם שלא הכיר את היהדות אלא רק מהזווית החילונית. תנ"ך הוא אהב ואוהב, וחז"ל ותלמוד הכיר מעט, אבל אף פעם לא באמת נפגש עם זה באופן ישיר. כשאני נפגשתי עם היהדות, ואחרי שחומות הציניות נפלו, זה היה תהליך מקסים.

"אמא שלי באה דווקא מבית דתי והתרחקה, לכן היה בה אפילו צד שקצת אהב את זה. אבא גדל בקיבוץ, ובהתחלה הוא מאוד חשש, בעיקר שאנתק קשר. הוא היה מוזן מסיפורים שבעיתונים לפעמים מתמקדים בהם, של אנשים שמתנתקים לחלוטין ממשפחתם. אבל ככל שהזמן עבר והקשר התהדק, ודווקא באתי לבקר יותר, דווקא כיבדתי את הוריי יותר. פשוט הלכתי לכיוון חיובי, מה שאפשר מפגש רגוע וטוב. ואז הוא נרגע, התעניין והתחיל לכבד את זה. כשהתחתנתי אבא שלי אהב מאוד את אשתי ואת הנכדים, כך שהקשר התהדק עוד יותר".

ההתקרבות ליהדות - או החזרה בתשובה, כפי שמנוסי מתעקש להגדיר זאת, במידה רבה של צדק - החלה דווקא בשנותיו באוניברסיטה העברית בירושלים, כאשר הכיר יהודי-דתי מיוחד מאוד, משכיל מאוד, שאיתגר אותו והציג לו את היהדות, החסידות והקבלה באופן מושך. השניים ניהלו לא מעט שיחות על פנימיות התורה, ומנוסי מספר שהוא הוקסם במיוחד מהתפיסה של הפרד"ס, המציגה את היהדות כרבת רבדים".

להתחיל את ההיכרות עם היהדות דווקא דרך הקבלה - זה לא נראה מיסטי מדי בעיניים חילוניות?

"הרציונליזם של פעם נעשה צנוע יותר במובן החיובי של המילה. כיום הפוסט מודרניות מבינה שיש הרבה שפות, ושצריכים להיכנס לשפה מסוימת כדי להבין אותה. הבנתי שיש בטקסט היגיון פנימי, ומההתחלה ניגשתי לנושא מתוך המקום הזה. הבנתי שאי אפשר לבוא ולטעון שיש סרגל מוחלט שבאמצעותו אפשר להוכיח או להפריך דברים; הסרגלים האלה לא עובדים, צריך להיכנס לשפה, ומשם מעמיקים. בנוסף, הבנתי שהספקנות לא נותנת להאמין בשום דבר, וכל הזמן מחזירה אותך למשבצת הראשונה. השתמשתי בספקנות עצמה כדי לערער על סמכותה של הספקנות כערך עליון וכשלטון יחיד. את אותה ספקנות שהיתה לי תמיד - הפניתי כלפי הספקנות עצמה, ושאלתי האם אותה ספקנות נותנת לנו לבנות חיים בעלי משמעות, או שמא היא יודעת רק להרוס ולפרק".

מי שמכיר את מנוסי מהעבר מכיר אותו דווקא תחת השם ניל. מסתבר שגם מאחורי נושא השם - שהוחלף באופן טבעי לניר - מסתתר סיפור מעניין. "במעמד ברית המילה קראו לי ניר", הוא מספר. "אמנם בהתחלה רצו לקרוא ניל, אבל קצת לפני הברית התחרטו ואמרו שזה בעצם שם של גוי. אחרי הברית התחרטו שוב, חזרו לניל, וכך גדלתי כל חיי. בהמשך גיליתי לתדהמתי שהשם ניר מופיע בתורה פעם אחת בלבד, ובדיוק בפרשת השבוע שבו נולדתי. אומרים שלהורים יש חוש נבואי, ואכן כך היה. אבא שלי עדיין קורא לי ניל, קצת קשה לו להתרגל. כשאני עולה לתורה מברכים אותי בשם ניר, וזה מה שחשוב".

פרסומת

אז בכל זאת עשו לך ברית מילה. איך זה קרה במשפחה שמתוך עיקרון לא קבעה מזוזות ולא ציינה את החגים?

"בדור ההוא כולם עשו ברית מילה. זה נושא שעסקתי בו המון בתחילת התשובה - שאלתי את אבא שלי למה הוא עשה לי ברית מילה למרות הכל. הוא אמר לא רציתי שתהיה שונה, לא רציתי לכפות עליך שתהיה זר בין כל היהודים. אמרתי לו אבל בסוף כן כפית עלי משהו – את ברית המילה!. הוא צחק ולא היה לו מה לענות. בשבילי זו היתה תובנה חזקה - אין מציאות בלי כפייה. אי אפשר להימלט מאלמנט של כפייה בכל מצב. גם בחברה הכי ליברלית שיש אתה כופה על הילד את הליברליות. ברית המילה מראה שממילא אתה לא בוחר איפה אתה נולד, לאיזו אם נולדת, ובמקום לברוח מהזהות – הברית שמה את זה על השולחן: אתה חלק מהותי מעם, ממקום, ממשפחה. דווקא בגלל שהכפייה כאן מפורשת, יש בתוכה מסר עמוק יותר".

"עולמות", ספרו החדש של הרב גינזבורג, בעריכת ניר מנוסי, מכיל 33 מאמרים קצרים יחסית, המחולקים לחמישה שערים: מהי פנימיות התורה?, תורת הנפש החסידית, גבריות נשיות וזוגיות, קבלה וחסידות כאן ועכשיו, מעגל השנה באור החסידות. השפה בהירה מאוד ועכשווית, והספר הופך את הנושאים לנגישים ונהירים מאוד.

הספר הבא של הרב, בעריכת מנוסי,

יעסוק בשילוב שבין תורה ומדע. "הוא למעשה הספר הראשון שהתחלתי לעבוד עליו עם הרב, אבל הליך העשייה התארך, ואז שמתי אותו בצד. הספר פורס חזון של איחוד העולם התורני עם מהפכת ההשכלה והמדעים. הפער שבין ההשכלה לבין המדע מאוד מפריד בין האנשים. בחסידות רוצים לעשות להשכלה תיקון - לקדש אותה, לחבר אותה עם היהדות. זה בעצם מראה איך תיראה יהדות העתיד - שילוב של התורה האלוקית עם החכמה האנושית. החתירה לזה קיימת היום בהרבה מקומות, אבל החיבור עדיין לא שלם".

 

 

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
עלון השבת לקריאה - אחרי מות ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת אחרי מות תשע"ד
   
עלון השבת לקריאה - מצורע ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת מצורע תשע"ד
   
עלון השבת לקריאה - תזריע ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת תזריע תשע"ד
   
איך הגעתי למקום הזה?
"השיעורים בערוץ הידברות מובילים אותי לחשוב על מצבי: איך מתמודדים עם כל הכאב העצום הזה שהנפש לא יכולה להכיל? ואז מגיע ידע אמיתי על החיים. זה ..
   
"מעם הספר לעם של ..
החלטת עיריית תל אביב לאשר פתיחת חנויות מזון בשבת, הביאה את הרב מאיר לאו לכתוב מכתב חריף לחברי העירייה ובראשם רה"ע רון חולדאי. "חורג אני ..
   
עלון השבת לקריאה - שמיני ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת שמיני תשע"ד
   
"ככה השבתות שלי ..
"אני שואבת מאתר ומערוץ הידברות המון כוחות להתמודדויות ביום יום" | שיחת תשובה עם הדר שירקין, 22, כפר סבא
   
תספר ואל תספר
הקשר הנוצר בין בני הזוג ברבות השנים, נותן את התחושה שהם יכולים לדבר ביניהם "על הכל". האמנם? האם יש לגלות את כל המחשבות הכמוסות? הרב שמחה ..
   
ברוך מצחיק חולים: ליצנים ..
עד כמה משפיעים ההומור והצחוק על בריאותנו? ראיון עם שני אנשים שעוסקים בליצנות הרפואית, על החוויות, על הטיפול ועל ההצלחות. "זו אינה קלישאה, אלא ..
   
עלון השבת לקריאה - צו ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת צו תשע"ד
   
עלון השבת לקריאה - ויקרא ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת ויקרא תשע"ד
   
עלון השבת לקריאה - פקודי ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת פקודי תשע"ד
   
תופעה בתנופה: הקומיקס היהודי ..
בשנים האחרונות ההתעניינות בספרות הקומיקס במגזר החרדי-דתי רק הולכת וגדלה. מה כל כך מושך בקומיקס, ואיך מעבירים דרכו מסרים יהודיים? ראיון עם ציפורה ..
   
עלון השבת לקריאה - ויקהל ..
עלון השבת הפופולרי של הידברות, "עונג שבת", עכשיו לקריאה באתר. פרשת ויקהל תשע"ד
   
שלא עשני גויה
נועה נישאה לגוי, ודווקא מתוך הריחוק הרגישה שהיא משתוקקת לחזור ליהדותה
   
תגיות: ניר מנוסי, חזרה בתשובה, הרב יצחק גינזבורג, ספר, קבלה,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 4 תגובות
של הרב ישראל מנשה?

על פי הרמב"ם במורה נבוכים, הודאות היא מלכודת הונאה: "כי אם תעצור במקום הספק ולא תרמה את עצמך בכך שתחשוב שיש הוכחה מופתית למה שלא הוכח הוכחה מופתית, ולא תמהר לדחות את כל מה שלא הוכח הפכו, ותחליט להכחישו, ולא תשאף להשׂיג מה שאין ביכולתך להשׂיג, אזי השׂגת את השלמות האנושית ותהיה בדרגת ר´ עקיבא, עליו השלום, אשר נכנס בשלום ויצא בשלום כאשר עיין בדברים המטפיסיים האלה." המעלה הגדולה ביותר של האדם, היא היכולת לעמוד "במקום הספק". אם אכן הייתה קיימת ודאות, איפה הספורט כאן? הניסיון שלנו הוא להחזיק מעמד במקום הספק, ולא להישבר בגללו, כי בדומה לאסימפטוטה במתמטיקה, לעולם לא נצליח ליגוע בציר, אבל תמיד נשאף...

בס"ד כשהייתי במדרשה היא העבירה אצלנו שיעורים מדהימים!!!!

אהבתי את הקטע שבא הוא אומר שאין חיים בלי כפיה גם כפיה ליברלית היא סוג של כפיה כשאדם יהודי מונע מבנו את הידע על יהדות זה בהחלט סוג שלכפיה ...כתבה מאד מרגשת.

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט