הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים טעמי המצוות
חג השבועות: השיא של ספירת העומר
חג השבועות נקרא בשם זה, בגלל המצווה לספור 7 שבועות מפסח, על מנת לדעת מתי הוא יחול. אולם במקרא ובחז"ל אנו מוצאים לחג עוד מספר רב של שמות: חג הקציר, יום הביכורים, עצרת, חג מתן תורה, יום הקהל, יום החמישים ועוד
צוריאל גביזון
פרסומת

מה. חג השבועות, המכונה בתורה "יום הביכורים" הוא אחד משלושת הרגלים. בתורה לא מצוין התאריך המדויק שבו הוא חל. התורה מורה לנו לספור שבעה שבועות ממחרת חג הפסח, ולאחר מכן יחול חג השבועות. למעשה, בלוח העברי חל החג תמיד בתאריך ו´ סיון. בזמן שבית המקדש היה קיים, הוקרב בחג השבועות קרבן מיוחד שנקרא "שתי הלחם" ובחג זה מתחילה תקופת הבאת הביכורים. על פי חז"ל מזוהה החג עם זמן מתן תורה, ובהתאם לכך מציינים את קבלת התורה בתפילות החג, קריאה בתורה - פרשת מעמד הר סיני ועשרת הדיברות, וכן על ידי לימוד תורה בליל החג. נוהגים לקשט את בתי הכנסת בפרחים ובצמחים, זכר להר סיני שהתמלא בפרחים מכל דיבור ודיבור, וכן שבחג זה נדונים פירות האילן, כמופיע במסכת ראש השנה.

ועוד משהו. חג השבועות נקרא בשם זה, בגלל המצווה לספור 7 שבועות מפסח, על מנת לדעת מתי הוא יחול. אולם במקרא ובחז"ל אנו מוצאים לחג עוד מספר רב של שמות: חג הקציר, יום הביכורים, עצרת, חג מתן תורה, יום הקהל, יום החמישים ועוד.

ומשהו לסיום. מנהג נפוץ לחג השבועות הוא אכילת מאכלי חלב. למנהג זה ניתנו הסברים רבים. הרמ"א כתב, שנראה שהטעם הוא כדי שיאכלו שני לחמים זכר לקרבן שתי הלחם, ודבר זה מושג כשמקיימים ארוחה חלבית וארוחה בשרית המצריכים לחמים נפרדים. המשנה ברורה כותב בשם "גדול אחד" שהטעם הוא שכאשר קיבלו בני ישראל את התורה, לא יכלו לאכול מיד בשר, כי נדרשות לכך הכנות רבות כמו הכשרת הכלים, בדיקת הסכין, שחיטה, ניקור, הוצאת הדם והם לא היו ערוכים לכך, ועל כן אכלו מאכלי חלב.

הבאר היטב מביא בשם הזוהר ששבעת השבועות של ספירת העומר הם כשבעה נקיים של נידה ובשבועות נטהרים, והמעבר לחלב מסמל את המעבר מדין לרחמים. טעם נוסף הוא שבמתן תורה בני ישראל מתעלים למדרגה הרוחנית הגבוהה של אדם הראשון קודם חטא עץ הדעת ואי אכילת בשר רומז למעלה זו, שכן לפני ימי נח היה אסור על בני האדם לאכול בשר. הסבר נוסף הוא שהחלב מסמל את המזון הטוב ביותר, שכן הוא מספק את כל צרכיו של התינוק. כך גם התורה, שהכל כלול בה, ואין צורך לשום דבר אחר. סימן נוסף הוא שחלב בגימטרייה הוא 40, מספר המסמל את מעמד הר סיני, שכן על פי המסופר בתורה משה שהה בהר סיני 40 ימים.

מנהג קרוב הוא לאכול חלב ביחד עם דבש שעל פי חז"ל נמשלו לתורה בפסוק "דבש וחלב תחת לשונך" בשיר השירים.

 

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
ימי ספירת העומר – טעות בספירה?
ימי ספירת העומר הם תקופת ביניים שבין חג הפסח לחג השבועות. שני חגים המסמלים גאולה. הראשון מסמל את הגאולה הגופנית, הגשמית
   
כמה פעמים ספרת עד...?
מה בדיוק סופרים בעומר? מה קורה אם שכחתי לספור במשך יום אחד? מה מקור המילה "עומר"? ולמה אסור להתחתן במהלך התקופה הזו? יצאנו לבדוק
   
ימי בין המצרים
בימים אלו של שלושת השבועות – מתוחה מידת הדין, ולכן יש להיזהר מלהיכנס למקומות בהם יש חשש לסכנה. כך למשל, מנהג מקובל בקרב ימאים בישראל שבין א באב לבין ..
   
חודש סיון
שמו של החודש הובא, ככל שמות החודשים, מגלות בבל. ככל הנראה, מקורו במילה "סיוונו" שמשמעותה "זמן קבוע". שם החודש נזכר לראשונה במגילת ..
   
מתן תורה - אינו מעמד היסטורי!
מעמד הר סיני אירע לפני 3,000 שנה. אך הוא פועם ומתרחש בליבנו מדי יום ביומו. טעות לחשוב שאכן מעמד קבלת התורה למרגלות ההר הוא אירוע היסטורי ותו לא, וכל ..
   
כיצד ניתנה התורה? תובנות לחג ..
התורה ניתנה במדבר, במים ובאש. לאמור – הנה, התורה ניתנה בתוך אותם תנאים - שלא יהיו לאדם תירוצים. כשם שהתורה ניתנה בתנאים כאלה, כך ניתן לקיימה בכל מצב ..
   
רות המואבייה
כמה סיבות נאמרו בטעם קריאת מגילת רות בשבועות: דוד המלך, נינה של רות, נפטר בשבועות. כמו כן, מגילת רות נפתחת בכך שהימים ימי קציר חיטים, כתקופת שבועות
   
כרוניקה של גוי - ספיישל שבועות
הם רצו לבדוק מה גורם ליהודי להיות כל כך חכם בכל כך הרבה תחומים. המסקנה שהם הגיעו אליה, כנראה מבלי להתייעץ עם היהודים, היא שלימוד של מאות ואלפי שנים ..
   
חג השבועות: השיא של ספירת העומר
חג השבועות נקרא בשם זה, בגלל המצווה לספור 7 שבועות מפסח, על מנת לדעת מתי הוא יחול. אולם במקרא ובחז"ל אנו מוצאים לחג עוד מספר רב של שמות: חג ..
   
מבט כללי לחגי ישראל
כשבאים לדבר על חגי ישראל, יש נקודת מוצא מהותית ביותר, אשר בהביננו אותה לאשורה ישתנה עד מאוד היחס שלנו אליהם. התפיסה הרווחת לגבי מושג החגים וימי ..
   
שלושת השבועות
שלושת השבועות של ימי בין המצרים מתחילים בשבעה-עשר בתמוז ונמשכים עד תשעה באב, יום חורבן מקדשנו.
   
נותנים לך- תיקח!
יום מתן תורה מגלה: התורה לא לוקחת ממך, היא מעניקה לך....
   
מגילת רות – במסורת ובמחקר
ארץ מואב השתרעה בתקופת המקרא על מישור הררי גבוה בעבר הירדן המזרחי, אל מול ארץ יהודה. גבולה הדרומי היה נחל זרד, מדרום לים המלח, ובצפון הגיעה לערך עד ..
   
שבועות - חג מתן התורה
בט''ו בניסן יצאו עם של עבדים ממצרים מוכים וחבולים פיזית ונפשית, כעת פניהם מועדות אל ארץ לא זרועה, אל מדבר יבש ושומם. אך ליבם פועם בקרבם ועיניהם ..
   
הניפו את הדגל
כל אדם הוא נושא דגל המבטא את מה שהוא מסמל את עצמותו ואישיותו.
   
תגיות: שבועות,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט