הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים טעמי המצוות
פרה אדומה: המצווה שנשגבה גם משלמה המלך
פרה אדומה היא פרה שצבע שערה חום אדמדם, ומשתמשים בה לטיהור אנשים שנטמאו בטומאת מת
צוריאל גביזון
פרסומת

מה. פרה אדומה היא פרה שצבע שערה חום אדמדם, ומשתמשים בה לטיהור אנשים שנטמאו בטומאת מת. זאת לאחר תהליך המתואר בפרשת חוקת, הכולל בין היתר את שחיטתה, שריפתה, עירוב אפרה עם מים, והזאה מהמים על ידי כהן על הטמא, שנהפך בסיום התהליך לטהור.

אפר פרה אדומה הוא דבר קריטי, שכן רק באמצעותו ניתן לטהר אדם מטומאת מת, ולאפשר לו להיכנס לבית המקדש. אולם מציאת פרה אדומה כשרה היא דבר נדיר מאוד, שכן יש צורך בצירוף של כמה תנאים. על הפרה להיות אדומה (בגוון חום אדמדם), ואם יש שתי שערות שאינן אדומות - היא פסולה. כמו כן, אם הפרה משכה בעול המחרשה או שנעשתה בה עבודה כלשהי, היא לא תוכל לשמש כפרה אדומה. כמובן שהיא צריכה להיות תמימה, כלומר בלי מום הפוסל בקרבנות, וכן היא נדרשת להיות מעל גיל שנתיים.

למה. במצווה זו פותחת התורה במילים: "זאת חוקת התורה" – כלומר, כמו חוק שיש לקיימו גם בלי הבנה. חז"ל מביאים את מצוות הפרה האדומה כמייצגת את המצוות שקשה לבני האדם להבין את טעמן. אפילו על שלמה המלך נאמר: "אמרתי אחכמה - והיא רחוקה ממני", ודרשו חז"ל: "שביקש לעמוד על טעם פרה" אך לא עלה בידו.

משהו מעניין לסיום. לפי הרמב"ם, בהיסטוריה היהודית היו עשר פרות אדומות: "ותשע פרות אדומות נעשו משנצטוו במצווה זו, עד שחרב הבית בשנייה. ראשונה עשה משה רבנו, ושנייה עשה עזרא, ושבע מעזרא עד חורבן הבית; והעשירית עושה המלך המשיח, מהרה ייגלה". אולם הרא"ש מוכיח שבתקופת האמוראים עדיין השתמשו באפר פרה אדומה. אגב, בקהילת ביתא ישראל באתיופיה, המשיכו להשתמש באפר פרה מאות שנים לאחר מכן, והפרה האדומה האחרונה נשחטה בשנת 1952. כיום רבים מחפשים פרה אדומה כשרה, ואכן לפני כעשר שנים נולדה פרה בכפר חסידים, אך בהמשך צמחו בה שערות שחורות שפסלו אותה. עם זאת, בכמה מקומות בעולם מצויים עדרים גדולים של פרות אדומות. האפשרות לשרוף כיום את הפרה האדומה תלויה בכמה שאלות הלכתיות, והיא שנויה במחלוקת.

 

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
האדם החופשי: עבד השם
כל אדם הוא בעצם עבד, השאלה היא האם הוא עבד לרצונותיו, ליצריו ולתכתיבי החברה, או שהוא עבד של מי שברא אותו ויודע מה טוב לו. מאמר מאת הרב משה שיינפלד על ..
   
פרה אדומה: המצווה שנשגבה גם ..
פרה אדומה היא פרה שצבע שערה חום אדמדם, ומשתמשים בה לטיהור אנשים שנטמאו בטומאת מת
   
מה בין אלברט איינשטיין ..
כשאדם מאמין נוכח לדעת שתגליות מדעיות מחזקות את אמונתו האם הוא צריך לדאוג?. מה אמר התלמיד לרבי יוחנן לפני שהפכו לגל של עצמות? ומה הקשר בין פרה אדומה ..
   
מה כבר עשיתי?
אחד האירועים הלא נעימים קורים בפרשת השבוע. מרים הנביאה אחותו של משה רבינו הולכת לעולמה, עם הסתלקותה מסתלק מעם ישראל אחד מהצרכים הנחוצים לו ..
   
תאורית האבולוציה ופרה אדומה
עד עצם היום הזה ישנם המנסים לגשר בין עמדת המדע לבין הגישה היהודית, אם בדרך ההגיונית ואם בדרכים עקלקלות.
   
שיקוף עצמים אטומים
לאחר צאת ישראל ממצרים בעזרת התערבות על-טבעית (ראה ספר שמות פרקים ז-יב. וראה להלן פאפירוס מצרי ובו עדותו של מצרי בן אותה תקופה על עשרת המכות), מספרת ..
   
תגיות: פרה אדומה,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט