הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים נשים עשייה והעצמה נשית
שמחה במחשבה תחילה
כולנו רוצות להיות שמחות, אך זה לא תמיד מתגשם. אז איך בדיוק מגיעים לשמחה תמידית?
הרבנית יעל כורסיה

רבות נכתב על מהותה של השמחה, וציווים רבים נכתבו עליה: "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד", "ושמחת בחגך והיית אך שמח". מאידך, דברים שליליים נכתבו "על אשר לא עבדת את ה אלוקיך בשמחה ובטוב לבב".

מי מאתנו לא רוצה להיות בשמחה תמיד? אך לעיתים מרגישות אנו שזו המשימה הקשה ביותר. כפי שכותב הרמב"ם: "השמחה שישמח אדם בעשיית המצווה ובאהבת הא-ל שציווה בהם, עבודה גדולה היא" (רמב"ם הלכות לולב פ"ח ט"ו).

אז איך שמחים? ישנן דרכים רבות להגיע לשמחה. חיזוק האמונה והביטחון בה יתברך, ראיית נקודות טובות בעצמי ובמציאות, ועד אפילו ל"מילתא דשטותא". אך נדמה שלפני הכל עלינו להחליט במחשבה (בהיפוך אותיות בשמחה) להיות בשמחה, או במילים אחרות: "סוף מעשה במחשבה תחילה". ההחלטה והרצון להיות בשמחה הן השביל המוביל לשמחה. כאשר נפנים ששמחה זה לחיות, ולהיות עצובה זה פשוט למות, יקל עלינו להבין ששמחה זה לא מותרות. זה החמצן של חיינו. המצב התמידי הוא להיות בשמחה. ישנם תקופות שעלינו להעלות את עוצמת השמחה ותקופות שעלינו להנמיך. אבל אין תקופה שבה עלינו להיות נטולי שמחה. כי ללא חמצן - אין חיים.

פרסומת

כותב הרמח"ל: "המֶקָווה - הוא תמיד בשמחה". כלומר, המקווה הוא זה המותח קו ישיר לבוראו, מתחבר לרעיון של אין עוד מלבדו, שמנהל את עולמו בדיוק מופלא. הידיעה הבהירה שאת מושגחת, אהובה ורצויה תמיד לפני ה יתברך, יכולה לעודד את רוחך ולתת שמחה בליבך. כאשר את רוצה ופתוחה לעבוד על מידת השמחה ה בעצמו בא ונותן לך שמחה בלב. כמו שכתוב: "נתת שמחה בליבי" (תהילים ד).

בדרך שאדם רוצה לילך - בה מוליכים אותו. פשוט תרצי עוד ועוד להיות בשמחה, התפללי על כך עד בלי די, מהסיבה הפשוטה כי: "אם אין הקב"ה עוזרו - אינו יכול לו" (מסכת סוטה). חוויית העצבות מקורה ביצר הרע, בסיטרא אחרא שרוצה להמית אותנו, ומסבירה הגמרא שאין אפשרות להתגבר על אותו יצר הרע בלי עזרת ה יתברך. לכן עלייך להתפלל ולבקש את עזרת ה. את לא לבד. ה איתך תמיד, מחכה לתפילתך ומצפה לבקשתך. ה אוהב אותך כפי שאת ללא תנאי ורוצה תמיד בטובתך.

מוגשת לך כאן תפילה על השמחה:

"ריבונו של עולם, אתה הוא שבראת ששון ושמחה, גילה, רינה, דיצה, חדווה, אהבה ואחווה שלום ורעות. אתה שהטמנת את כל השמחה הזאת בליבנו. אתה הוא ששמח במעשיך, כדכתיב: "ישמח ה במעשיו". אתה הוא שאמרת לנו "עבדו את ה בשמחה".

על כן באתי לפניך שתעזרני לעורר את כל השמחה הזאת מתוכי, לשמוח מכל דבר גדול ומכל דבר קטן. להתעלם מכל מה שמעציב את ליבי. לשכוח מכל מה שמדכא. להתלהב מכל אור, מכל חיוך ומכל ברכה. להקדים שלום ולחייך, ולהקדים שלום לכל אדם. אנא ה בורא השמחה, שמח נפש עבדיך, כי אליך ה נפשי אשא. שמח נפשות כל העצובים והכואבים. ברכנו אבינו"

שנזכה כולנו להיות בשמחה תמידית!

 

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
למרות הכל להישאר בשמחה!
כיצד אפשר לשמוח כשיש בעיות- ולמי אין? ואיך אפשר לשמוח כשקורים לך כל מיני דברים שאינם תלויים בך
   
עמלק – תסתלק!
משנכנס אדר - מרבין בשמחה, והשנה יש לנו חודשיים לחגוג את השמחה הזו, כיוון שאנו בשנה מעוברת. בואנה ונלמד קצת על מהות השמחה אצל האישה
   
פשוט לשמוח!
חודש אדר הוא הזמן שבו אנו חייבות להעניק לעצמנו את מה שכל כך חסר לנו: מנות של שמחה
   
העוצמה שבך
המצרך היקר הזה אינו עולה כסף, לא גוזל זמן ואינו דורש מאמץ מיוחד. הוא מחולל פלאות ויכול לגרום שמחה רבה לך ולחבריך, אם תשתמש בו הרבה תיצור שרשרת תגובות ..
   
חוק חיוך חובה
חודש אדר בפתח, ואיתו מבצבצת לה בעליזות השמחה. כיצד נוכל להיות מאושרים, והאם ניתן להגיע לשמחה גם כשהמציאות אינה מאירה לנו פנים? קבלו מספר נקודות ..
   
אל תפחד להיות מאושר
כולנו מבקשים חיות לנפש. כולנו רוצים להיות "שווים משהו", בעלי ערך, ולהרגיש שיש טעם וצורך בקיומנו. אם כן, מה מונע מאיתנו לעשות צעדים שיאפשרו ..
   
כל עוד הנר דולק
קבלת המציאות כמו שהיא, פירושה להרים ידיים ולהתייאש. ולהתייאש אין שום היתר, משום שכל עוד נרך דולק, כל עוד הנשמה מחזיקה בפתיל חייך, עליך לתקן, להתמודד! ..
   
אצלי הכל בסדר
חשבנו פעם על עומק הבקשה שאנו מבקשים בסופה של ברכת המזון "כמו שנתברכו אבותינו... בכל מכל כל"? ננסה להבין איך ייתכן שלאבות שסבלו לא מעט ..
   
מה אתם כל כך שמחים?
האם שמעתם או ראיתם פעם המונים משולהבים רוקדים, להבדיל, עם "הברית החדשה" ביד? מהי פשר השמחה המקיפה את כולם, כאשר זקנים וצעירים חובקים יחדיו ..
   
סוכתו של זלמן
כשחזר פייבל מבית הכנסת ושמע את ריקודיו ושמחתו של זלמן, לא יכל להתאפק... רץ לשכנו ושאל מנין לך קרשים? מי נתן לך? ואז כמעט התעלף כשראה את הרישומים על ..
   
שמחה אמיתית, מהי?
מצוות השמחה דווקא בחג הסוכות? הרב זמיר כהן מזכיר על מה באמת צריך לשמוח
   
לשמוח בדירת ארעי?
כיצד ניתן לצוות על אדם, אשר אינו מצוי בדירתו הקבועה, וחסרים לו תנאים אלמנטריים למחייה, להגיע לשמחה? מסתבר שדווקא למבנה הרעוע הזה יש כוח אדיר להרנין ..
   
זמן שמחתנו. איך עושים את זה?
היציאה מהבית והשהייה הממושכת בסוכה לא בהכרח גורמות לשמחה גדולה. אז איך זה שהתורה מצווה אותנו לשמוח דווקא בחג הזה?
   
שידוך ראשון באתר, שבוע וחצי ..
הוא חרש על אתרי הכרויות שונים במשך ארבע שנים, עד שנרשם ל"שבע ברכות". ושם, בכרטיס הראשון נמצאה ההתאמה. זה היה לפני שבוע וחצי בלבד, והיום(!), ..
   
החתונה נהרסה, עמי מימון פיצה
הפסקת חשמל איימה להרוס חתונה שנערכה השבוע בראשון לציון. למחרת, עמי מימון, שדרן תחנת הרדיו "קול ברמה", החליט לעשות מעשה ולשמח את בני הזוג
   
תגיות: שמחה,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

" אז איך שמחים? ישנן דרכים רבות להגיע לשמחה. חיזוק האמונה והביטחון בה יתברך, ראיית נקודות טובות בעצמי ובמציאות, ועד אפילו ל"מילתא דשטותא". אך נדמה שלפני הכל עלינו להחליט במחשבה (בהיפוך אותיות בשמחה) להיות בשמחה, או במילים אחרות: "סוף מעשה במחשבה תחילה" "

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט