הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים ניוזלטר גיליון 85
שבועות: למה חלב?
לקראת חג השבועות הגיע הזמן לברר: מה הקשר בין מתן תורה לבין מוצרי חלב, ולמה קראנו את מגילת רות בחג?
דודו כהן / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת
עבור חלק מהציבור שבועות נתפס כחג עם מוצרי החלב. החג של תנובה ושל עוגות הגבינה. החג שבו מפרסמים העיתונים תמונות ילדות קטנות עם שמלות לבנות בתוך שדה שיבולים. החג שבו שרים "סלינו על כתפינו" ומשפריצים מים. החג שבו מדברים על רות המואבייה ועל גיורים למיניהם. כל זה פולקלור יפה ונחמד, אבל בשורה התחתונה מדובר בחג מתן תורה. ביום זה, ארבעים ותשעה ימים אחרי שיצאו בני ישראל ממצרים, בשנה 1,314 לפני הספירה, אירע מעמד הר סיני. בסופו עלה משה אל ההר, למשך ארבעים יום וארבעים לילה, על מנת לקבל את התורה. זו המשמעות המקורית של חג השבועות.
 
אם כך, נשאלת השאלה: איך מחג מתן תורה הגענו לחג של מוצרי חלב? ואם נעמיק מעט יותר, עולה שאלה נוספת: למה קראנו את מגילת רות דווקא בחג שבועות? מה הקשר בינה לבין חג מתן תורה? הרי הסיפור שלה לא אירע כלל באותה תקופה.
 
הרב פנחס בדוש פותח בקשר בין מגילת רות לבין חג מתן תורה: "הטעם העיקרי הוא דוד המלך, שנולד ונפטר בשבועות. כידוע, שורש התהוותו של דוד התחיל מהסיפור של רות, שבעצם הייתה הסבתא-רבא של דוד המלך. במתן תורה, עם קריאת מגילת רות, אנחנו רואים שהתורה נותנת לכולם הזדמנויות שוות, שלא כמו בדתות שונות שבהן מי שלא בא מבפנים לא יכול להגיע לפסגה.

"המסר הוא, כפי שאמרו חז"ל במסכת נדרים, היזהרו בבני עניים, שמהם תצא תורה וגם תורה מונחת בקרן זוית כל הרוצה ליטול יבוא ויטול. הדבר מתמרץ אנשים כדי שיידעו שיש הזדמנויות שוות בפני כולם. בתפילת הלל אנו אומרים בית אהרון - ברכו את ה, בית הלוי - ברכו את ה, יראי ה ברכו את ה. המשמעות היא שכדי להיות ירא ה, לא צריך לבוא מבית אהרון ומבית הלוי. התורה שייכת לכולם והיא חלק מכולם.
פרסומת
 
"טעם נוסף הוא, שבמגילת רות אנו רואים כמה המאמץ משתלם. רות המואבייה, להבדיל מערפה, לא ויתרה והתאמצה להידבק בנעמי ולהתגייר, כפי שכתוב ותרא כי מתאמצת היא ללכת איתה. המשמעות היא שאם אדם רוצה לחיות חיים של תורה ונתקל בקשיים, הקב"ה מתאמץ לסייע לו. הניסיונות מחשלים את האדם ועוזרים לו להתקדם. אגב, מערפה, שהתייאשה בסוף ועזבה את נעמי, יצא בסופו של דבר גלית, שנוצח על ידי דוד".

מסר נוסף של מגילת רות, מוסיף הרב בדוש, הוא נושא החסד - החיוב שלנו לצאת מדל"ת האמות שלנו ולהעניק לאחרים. "מגילת רות - חסד מתחילתה עד סופה: החסד של בעז לרות, החסד של רות לנעמי וכן הלאה. כתוב במקורות תורת חסד על לשונה. התורה היא חסד. לכן המגילה גם באה להדגיש את הנקודה של הנתינה, ולחבר אותה לתורה עצמה, כיוון שמדובר בחג מתן תורה".
 
ומה לגבי מוצרי החלב?
"הטעם המפורסם הוא שבגלל שעם ישראל קיבל תורה, הם קיבלו את כל הדינים וההלכות של שחיטה ואכילה. אחרי קבלת תורה הם לא היו יכולים להשתמש בכלים כדי לבשל בחג השבועות - מעתה היה עליהם להכשיר את כל הכלים. לכן הם אכלו מאכלי חלב כי הכנתם קלה ולא מחייבת שימוש בכלים שהתבררו כלא כשרים.

"בשיר השירים נאמר דבש וחלב תחת לשונך כרמז לתורה. החלב מסמל את החסד ואת הרחמים, וכך גם התורה - דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום. כנגדו, הבשר לא שווה לכל נפש, אדם חולה או ילד קטן לא יכולים לאכול בשר. הבשר מסמל את התאווה, והחלב מסמל את ההיפך. כלומר, התורה באה למתן את התאוות, לתת מגבלות. אם אנו חיים לפי חוקי התורה, עלינו לרסן את התאוות שלנו ולשלוט עליהן. את זה צריכים לזכור בחג השבועות עצמו".
אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
כמה פעמים ספרת עד...?
מה בדיוק סופרים בעומר? מה קורה אם שכחתי לספור במשך יום אחד? מה מקור המילה "עומר"? ולמה אסור להתחתן במהלך התקופה הזו? יצאנו לבדוק
   
מה בין בשר לחלב?
היכן כתוב בתורה שאסור לאכול חלב אחרי שאוכלים בשר? היכן כתוב שיש להמתין שש שעות בין בשר לחלב? קטעים מתוך שיחה של הרב דניאל בלס עם יהודי ספקן שאינו ..
   
מעדן חלב, בעונג רב?
בין העוסקים במקצועות הבריאות והתזונה, מתנהל ויכוח ער סביב השאלה האם חלב הפרה הוא מזון המתאים לבני אדם, תעשיות המזון אינם חדלים לומר השכם וערב בכל ..
   
לקראת חנוכה: זהו את הסופגניות ..
בעדכון כשרות שפרסמה מחלקת הכשרות של הרבנות הראשית לישראל פורסמו הנחיות להפרדה בין סופגניות חלביות לסופגניות פרווה, נחשפו פחיות קריסטל ובקבוקי מי עדן ..
   
מחלבה מהודרת? לא בראש השנה
סמיכות ראש השנה לשבת, יוצרת בעיה למחלבות שאינן יכולות להכיל כמות מספקת של חלב מקורר, ובשל כך להוביל את החלב בשבת או בחג. בדיעבד, נמצאה גם להן פתרון
   
על גבינה וביצה ומה שביניהם
חכמים במדרש מביאים לנו סיפור מעניין שמבטא את חכמתם הרבה של ילדי ירושלים. במבט שטחי לא כל כך מובן מהו המסר שחכמים רוצים להעביר לנו, אך כמו כל אגדות ..
   
ימי בין המצרים
בימים אלו של שלושת השבועות – מתוחה מידת הדין, ולכן יש להיזהר מלהיכנס למקומות בהם יש חשש לסכנה. כך למשל, מנהג מקובל בקרב ימאים בישראל שבין א באב לבין ..
   
חודש סיון
שמו של החודש הובא, ככל שמות החודשים, מגלות בבל. ככל הנראה, מקורו במילה "סיוונו" שמשמעותה "זמן קבוע". שם החודש נזכר לראשונה במגילת ..
   
מתן תורה - אינו מעמד היסטורי!
מעמד הר סיני אירע לפני 3,000 שנה. אך הוא פועם ומתרחש בליבנו מדי יום ביומו. טעות לחשוב שאכן מעמד קבלת התורה למרגלות ההר הוא אירוע היסטורי ותו לא, וכל ..
   
כיצד ניתנה התורה? תובנות לחג ..
התורה ניתנה במדבר, במים ובאש. לאמור – הנה, התורה ניתנה בתוך אותם תנאים - שלא יהיו לאדם תירוצים. כשם שהתורה ניתנה בתנאים כאלה, כך ניתן לקיימה בכל מצב ..
   
רות המואבייה
כמה סיבות נאמרו בטעם קריאת מגילת רות בשבועות: דוד המלך, נינה של רות, נפטר בשבועות. כמו כן, מגילת רות נפתחת בכך שהימים ימי קציר חיטים, כתקופת שבועות
   
אכילת דג בחלב
ראוי לנהוג להחמיר לכתחילה שלא לאכול דגים בחלב, אבל אם בדיעבד בושלו דגים עם חלב, יש להקל לאכלם, אף לספרדים שנהגו להימנע מכך
   
חלב עיזים או פרה?
חלב הפרה פופולרי הרבה יותר מחלב עיזים, אבל מי מהם בריא יותר ובעל ערכים תזונתיים מועילים יותר? תיקי ברכה בודקת ומבארת
   
עודף חלבון
הם נמצאים בכל מקום בגוף, אך יש לצרוך אותם בתבונה. נא להכיר: החלבונים
   
השקר הלבן
הניסיון מראה שיש לא מעט אנשים הרגישים למוצרי החלב. רצוי שאלו שמרגישים שהם בעלי נטייה לרגישות יימנעו לתקופה מסוימת, ויבדקו עצמם איך הם מרגישים לאחר ..
   
תגיות: שבועות,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 0 תגובות

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט