הרשמה לאתר
ערוץ הידברות - שידור חי, סרטים, הרצאות ביהדות, זוגיות, תורה, חינוך, קבלה ועוד
          המלץ לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית צור קשר
הידברות שופס שאל את הרב הרב זמיר כהן אירועים ונופשים עולם הילדים המגזין ערוץ הידברות דף ראשי
אפליקציות דרושים מתנדבים בית הידברות שותפות בהידברות תנ"ך פרשת השבוע הידברות נשית הרב יצחק פנגר הידברות סופשבוע מוזיקה יהודית שידוכים
ראשי מאמרים חגים ומועדים פסח
שו"ת ליל הסדר
האם מותר להזמין קרובי משפחה לליל הסדר, מתוך ידיעה שהם יסעו ברכבם? מהו שיעור מצה כזית? וכיצד נוהגים באורח גוי סביב השולחן? שו"ת סדר
הידברות

שלום רב, מספר שאלות: 1. אם ספרדים נוהגים לאכול ביצה בליל הסדר? ואם כן, מתי? 2. איזה ירק הוא כרפס עפ"י הספרדים? 3. יש כל מיני פירושים שונים לגבי כזית מצה. מהו שיעור כזית מצה? 4. מהו שיעור כזית מרור אם אני משתמש בחסה?
שלום וברכה. 1. זהו מנהג אשכנזי, ויש ספרדים שאימצו מנהג זה לאכול ביצה בהתחלת הסעודה אחרי המצה, המרור והכורך. ב. סלרי. ג. כשליש מצת מכונה הוא שיעור כזית. ד. כ-20 גרם.

שלום כבוד הרב, אני תימנייה שנשואה לאשכנזי, ובישוב של הוריי אין בתי כנסת לעדות אחרות, אלא רק של תימנים. האם בכל ליל הסדר מדי שנה אנחנו צריכים להיות אצל הורי בעלי (בגלל מנהגי החג והתפילות)? תודה מראש!

שלום וברכה. מותר לבעלך להתפלל בבית כנסת של תימנים, ובכל דבר שאינו בולט יוכל לנהוג כמנהגו בצנעא. בדברים שמורגש השינוי - יהיה עליו לנהוג כמנהג בני תימן.

כבוד הרב, מנהגינו בקריאת "הא לחמא עניא" להעביר את הקערה מעל לראשם של כל המסובים מסביב לשולחן. האם אני חייב להעביר את המגש גם מעל לראשו של גוי שמתארח אצלנו או שעליי לפסוח עליו? בברכת חג חירות שמח וכשר.

פרסומת

שלום וברכה. אינך חייב להעביר את הקערה עליו, אבל אין סיבה למנוע את זה גם ממנו, שלא יתבייש.

כבוד הרב, בליל הסדר הזה יש לנו מוזמנים שביניהם יהודיה שבעלה גוי תאילנדי. הזמנתי את אשתו, שהיא יהודיה ואין לה היכן להיות בליל הסדר. אם לא אזמין אותה היא תהיה בביתה עם בעלה ובתם הקטנה. חשבתי שזו תהיה מצוות הכנסת אורחים בליל הסדר, ככתוב "כל דיכפין יתא ויוכל, כל דיצריך יתא ויפסח". אני מזמין אותה גם מהסיבה שהיא אחות חברתו של בני. ובכן, איך אתנהג כלפיו בליל הסדר? האם לבקש שיחבוש כיפה על ראשו? האם לתת לו לטעום מברכת הגפן? לתת לו מהמוציא? לשתף אותו בקריאת ההגדה? יש לי תרגום גם באנגלית (אני גר בניכר). בברכת חג חירות כשר ושמח.

שלום וברכה. יש להקפיד שהיין יהיה מבושל או שתבשלו אותו לפני ליל הסדר, כדי שלא ייהפך להיות יין נסך. לכבוד ליל הסדר, כשבאים מלאכי עליון לראות את המעלה הגדולה של עם ישראל המשבחים את הקב"ה על עם ישראל הנפלא שיש לו, ראוי שהגוי ילבש כיפה. ואפשר לתת לו לטעום מהיין ומהמצה. וטוב מאוד תעשה אם תרחיב הרבה על מעלת עם ישראל ועל ייחודנו כעם הנבחר, ובכך תזכה אותה יהודייה להבין את גודל מעלתה כבת לעם זה, ואולי תינצל מהאיסור החמור של חיים עם גוי.

האם מותר להזמין קרובי משפחה לשולחן הסדר בידיעה שהם יגיעו אל ביתי בנסיעה, ובכך יחללו את החג, וכן בידיעה שהם יזלזלו בכל ההלכות שקשורות בליל הסדר ובדברי התורה שנאמרים בו, וע"י כך לא יאפשרו לנהל ליל סדר כהלכתו?

שלום וברכה. שו"ת אגרות משה חלק או"ח א סימן צט: באור איסור שיש בהזמנת אנשים שיבואו להתפלל בבית הכנסת בשבת, כשיודעין שיבואו במאשינעס (מכוניות), מ´ לעומר תשי"ג. נשאלתי מהרב ר´ נפתלי קארלבאך מדעטראיט אם יש איסור לפני עיוור להזמין אנשים שיבואו להתפלל בשבת לבית הכנסת כשיודע שיחללו השבת בנסיעה במאשינעס.

והשבתי דלהזמין את הרחוקים באופן שאי אפשר שיבואו בלא חלול שבת - ודאי אסור, והוא עוד גרוע מאיסור לפני עיוור לא תיתן מכשול, שהרי הוא עוד באיסור מסית. ואף שאיסור מסית לחיוב סקילה - הוא רק מסית לעבוד עכו"ם, מ"מ לעניין האיסור ועונש כלפי שמיא בכל החומר שאין טוענין למסית, יש בכל האיסורים כמפורש בסנהדרין דף כ"ט שיליף ר"ש בר נחמן א"ר יונתן מנין שאין טוענין למסית מנחש הקדמוני, אף שלא היה חטא עבודה זרה, אלא האיסור אכילה מעץ הדעת. חזינן שאיסור מסית יש לכל עבירה, אך שאין עונשין בדיני אדם רק על מסית לע"ז, אבל בדיני שמים ייענש, ולא ילמדו עליו סנגוריא. ובוודאי אם הם מזלזלים בכל ענייני החג - ראוי להימנע מכך.

(התשובות ניתנו על ידי הרב מנשה ישראל והרב בנימין שמואלי, לוקטו ונערכו ממדור השו"ת באתר הידברות)

אהבת את הכתבה?
רוצה לקרוא עוד?
הזן את כתובת המייל שלך כאן משמאל,
ומדי שבוע תקבל כתבות נוספות ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך.
עלון השבת הפופולרי של הידברות מגדיל את תפוצתו.
מעוניינים להפיץ אותו באזור מגוריכם?
הקליקו כאן.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך
שו"ת חיות מחמד
האם מותר לגדל כלב בבית? מדוע אסור לטלטל חיות בשבת? והאם בפסח מותר להאכיל את החתול בחמץ? שו"ת חיות מחמד
   
טריוויה הלכות פסח
בקיאים בהלכות הפסח? השתתפו בחידון הטריוויה של "הידברות סופשבוע" בנושא
   
שישה עשר מי יודע? \ סיפור לפסח
שתיקה זו היא שמחכימתם לידע כי רק "הם" שהיו "שם", יודעים עד כמה ריקות מילים אלו מתוכנן. רק "הם" יודעים כי מן השואה ..
   
התחדשות בחדרי הלב
אביבה שטיינמץ בכללים חשובים שיסייעו בידינו להגיע לפסח מצוחצחים ומבריקים בחיצוניות ובפנימיות, ולחוש את הפריחה וההתחדשות במלואן
   
חודש ניסן חודש האביב
חודש האביב, על שם הבשלת שיבולי השעורים, החודש שבו נגאלו עם ישראל משעבוד מצרים.
   
בן חורין אמיתי
אדם יכול להיות חופשי לחלוטין, אך עדיין להרגיש משועבד. אז איך יוצאים לחירות אמיתית?
   
חול המועד: לא סתם חופשת חג
הנחת תפילין, צורכי המועד, מלאכת דבר האבד וכל מה שצריכים לדעת על חול המועד
   
פסח של דם, יזע ודמעות
השלטונות הסובייטים הגלו לסיביר את החסיד שאול פרלשטיין, אבל זה לא מנע ממנו להמשיך להקפיד על קיום מצוות בסתר, כולל הימנעות מוחלטת מחמץ בפסח ושמירה על ..
   
תזונה מיוחדת לפסח: כל הטיפים
מה כדאי לאכול בליל הסדר, וכיצד ניתן לעבור את ימי החג מבלי להעלות במשקל? הדיאטנית מיכל קרייטר בצרור טיפים שיעזרו לכם לשמור על תזונה נכונה במהלך החג
   
שו"ת חול המועד
מהן ההלכות הרלוונטיות לחול המועד? האם מותר לכתוב, לכבס, לקנות בגדים חדשים, להניח תפילין ולפתח תמונות? ומדוע מותרות מלאכות אחרות כמו נסיעה והדלקת אש?
   
ואם מצאתי חמץ בחג?
איך מכשירים לפסח מיקרוגל, מברשת שיניים ומטאטא? איך ומתי בדיוק עורכים את בדיקת החמץ? מה עושים עם חמץ שלא נמכר לגוי לפני החג? ומה עושים עם התרופות? כל ..
   
זמן חירותנו?
מקורות רבים מצביעים על החיבה שהיהדות רוחשת לעניין החירות, אך אם היהדות כה מתנגדת לעבדות, מדוע היא מעלה על נס את העבודה לאלוקים? קבלו מספר מילים על ..
   
מסירת הלפיד
ליל הסדר הוא נקודת "מסירת הלפיד" בה הצטרפנו אל השלשלת וקיבלנו את מסורת האמונה מהורינו, שקיבלו מהוריהם ומהורי-הוריהם עד יציאת מצרים. המטרה: ..
   
שוב השמנתי הפסח
דווקא בפסח, הקב"ה מצפה מאיתנו להתגבר על תאוות האכילה. אז איך עושים את זה? אם רק נצליח להפנים את המשמעות העמוקה של השאלה: מדוע עלינו להימנע ..
   
גם מלכה יכולה לנקות
ניקיונות הפסח הם הזדמנות מצוינת לבחון דרך אילו משקפיים אנו מסתכלות על החיים
   
תגיות: שו"ת, פסח,
חזור לרשימה  |  שלח לחבר  |  הדפס  |  שליחת תגובה
נתקבלו 1 תגובות
תראו בקובץ צהר כרך ט"ז עמ´ תס"ח (בתשובת הרב יצחק זילברשטיין שליט"א) שמותר לבעל אולם לערוך סדר של פסח משותף אע"פ שיבואו באוטו ביו"ט, כיון שגם אם לא יזמינו אותם לליל הסדר יעסקו בחילול יו"ט בביתם.

מאמרים מומלצים

סרטים מומלצים

שאלות מומלצות
מדורים
המגזין
אקטואליה
חרדים
פורים
תורה ומדע
סיפורים אישיים
שבת
מוזיקה יהודית
אמונה וביטחון
חינוך | משפחה
בריאות ותזונה
פיתוח האישיות
נשים
קבלה | רוחניות
הצופן התנכי
פרשת השבוע
מתכונים
חגים ומועדים
עם סגולה
Judaism | Torah

 
ניו לוג'יק הקמת אתרים חברה לבניית אתרים
Video Streaming | שידורי וידאו באינטרנט